Tipy, ako predísť preležaninám

Preležaniny, respektíve odbornejšie „dekubity“ sú mimoriadne nepríjemnou zdravotnou komplikáciou, ktorá sa vyskytuje u veľkého množstva ležiacich pacientov s rôznymi diagnózami, ale aj u imobilných seniorov. Paradoxom je, že za vznik preležanín najčastejšie môže len a jedine zanedbaná hygiena a starostlivosť personálu, ktorý sa má starať o pacienta. Ako najjednoduchšie predchádzať dekubitom a nemusieť tak riešiť ich nákladnú, zdĺhavú a bolestivú liečbu?

antidekubity

Typy, ako predísť preležaninám

Ak by ľudia nepodceňovali prevenciu, nemuseli by byť na internete články o tom, ako sa dekubity liečia. Práve vďaka dodržiavaniu niekoľkých dôležitých krokov môžete ochrániť vášho imobilného blízkeho počas starostlivosti oňho pred dekubitmi. Správna diagnostika prvej fázy vzniku tejto komplikácie aj absolútne najdôležitejšia. Začervenaná pokožka na miestach ako je temeno hlavy, chrbát, zadok, ale aj stehná či lýtka je prvou predzvesťou problému.

Polohovanie osoby

Ležiace osoby, ktoré nie sú pravidelne polohované, sú najviac ohrozené vznikom dekubitov. Ak to stav pacienta dovoľuje (napríklad nie je obmedzený fixáciou tela kvôli ťažkým zlomeninám), polohujte ho na posteli aj niekoľkokrát denne. Aj pacienti, ktorí nie sú pri vedomí môžu byť v zdravotníckych zariadeniach, ale aj domácich podmienkach polohovaní, aby sa u nich zabránilo vzniku preležanín.

Masti a masáže

Masírovanie najexponovanejších miest s použitím antidekubitných mastí a krémov je výbornou formou prevencie proti preležaninám. Opäť platí, že ak to zdravotný stav pacienta dovoľuje, využite možnosť jemnej masáže kože s použitím krémov proti dekubitom tak často, ako to váš lekár odporúča.

Pravidelná hygiena

Dekubitom najviac svedčí vlhké a agresívne prostredie. Najmä v sociálnych a zdravotníckych zariadeniach s nedostatočnou starostlivosťou o pacientov je vznik dekubitov podmienený dlhými intervalmi výmeny inkontinenčných pomôcok a často aj takmer úplnou absenciou osobnej hygieny. Ak je pacient úplne imobilný, dbajte na jeho hygienu dvojnásobne. Je však nutné spomenúť aj to, že preležaninami môže trpieť aj mobilný pacient pri plnom vedomí. Tu máte však oveľa viac možností, ako mu zabezpečiť pravidelnú hygienu s vašou asistenciou napríklad v bezbariérovom sprchovom kúte.

Antidekubitné matrace

Vynikajúcim pomocníkom pri boji proti vzniku dekubitov sú špeciálne zdravotné antidekubitné matrace. Povrch matracov a jeho profilovanie napomáha zmierniť tlak na exponované miesta a väčšina modelov je naozaj skvele prevetrávaná, vďaka čomu sa znižuje riziko zaparenia problémových partií, na ktorých by mohli následne vzniknúť preležaniny.