Vyrobte si matrace a vankúše na paletové sedenie

Paletové sedenie si našlo obrovské množstvo fanúšikov v podnikoch, ako sú kaviarne, pivárne či reštaurácie, ale aj doma v našich altánkoch, záhradách a na terasách. Paletové sedenie vyzerá skvele v interiéri aj v exteriéri a dokážete si ho vyrobiť relatívne lacno aj svojpomocne. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako si vyrobiť matrace, respektíve vankúše na toto obľúbené sedenie.

paletove-vankuse-vyroba

Matrace na palety

Ak už máte vyrobené paletové sedenie, napríklad lavice, rohovú pohovku alebo kreslo pre jedného, je na čase vyrobiť si aj mäkčené „epedá“. Najjednoduchšou a najlacnejšou metódou je využiť staré matrace alebo epedá zo starej pohovky, ktoré už boli na vyhodenie. Jednoducho ich obšijete vybranou látkou alebo na ne kúpite pekný návlek a voilà – matrace máte hotové. V prípade, že sú matrace príliš veľké, stačí ich jednoducho orezať na potrebnú veľkosť a až následne vložiť do nového návleku.

Vankúše na palety

Rovnako môžete použiť staré vankúše – pokojne aj tie zo sady paplónov po babke, ktoré doma opatrujete len z nejakého sentimentu, no dobre viete, že pod nimi nikdy nebudete spať. Ak máte návleky na podušky (klasickú posteľnú bielizeň), môžete ich naplniť napríklad polystyrénovými guľôčkami a natvrdo zašiť. Takéto návleky sú vhodné pokojne aj na dážď, keďže polystyrén nenasiaka vodu a tenká látka rýchlo uschne.

Paletové sedenie do interiéru a vankúše

Ak máte paletové sedenie aj v interiéri, pravdepodobne je vyrobené dôslednejšie – obrúsené, zbavené triesok, a nalakované. Rovnako by mali byť kvalitnejšie aj vankúše, respektíve matrace. Pri výrobe môžete postupovať rovnako, ako v prípade tých exteriérových, no zvoľte kvalitnejšie materiály. Látka by mala byť nová a oderuvzdorná, nech vydrží poťah dlho krásny, výplň môže byť originál pena, ktorá sa používa na výrobu sedačiek či stoličiek, ktorú si opäť orežete do požadovaného stavu.

Potrebné náradie a materiál

Pri výrobe matracov alebo vankúšov na paletové sedenie budete potrebovať kvalitnú ihlu a niť, ostrý nôž a nožnice, ale napríklad aj zošívačku v prípade, že chcete matrace pripevniť na paletové sedenie na pevno rovnako, ako keď sa vyrába nové čalúnenie pre stoličku, kreslo alebo sedačku. Žiadne ďalšie špeciálne náradie nepotrebujete. 

Video návod na výrobu vankúšov pre paletové sedenie

Našli sme pre vás aj video návod výroby vankúša na paletové sedenie na mieru zo špeciálnej peny, ktorú môžete svojpomocne prečalúniť vybranou látkou priamo na paletu. Inšpirujte sa aj vy a vyrobte si vlastné vankúše a matrace pre paletové sedenie rýchlo, jednoducho, a hlavne zadarmo z materiálu, ktorý máte doma.