Ako vybrať matrac?

Čo by ste mali vedieť o tom, ako si vybrať správny matrac? 5 jednoduchých krokov, ako vybrať matrac.

Zvažujete nákup nového matraca? Prečítajte si náš návod, ako na správny výber matraca do manželskej postele a jednolôžkových postelí. Zaujíma vás, podľa čoho vybrať detský matrac? Prečítajte si aj náš návod AKO VYBRAŤ MATRAC PRE DIEŤA.

Obsah článku:

 

Čo je najdôležitejšie pri výbere nového matraca?

Pre správnu polohu chrbtice je najlepší tvrdší matrac, ale pre každý typ postavy je ideálna iná tvrdosť. Matrace sa vyrábajú v piatich stupňoch tvrdosti. Ideálnu tvrdosť matraca zistíte predovšetkým podľa vašej hmotnosti.

Úrovne tvrdosti a nosnosť matracov:

 • H1 – veľmi mäkký (max. nosnosť 40 kg)
 • H2 – mäkký (max. nosnosť 60 kg)
 • H3 – stredne tvrdý (max. nosnosť 100 kg)
 • H4 – tvrdý (max. nosnosť 120 kg)
 • H5 – veľmi tvrdý (max. nosnosť 120 kg)

To znamená, že napríklad dieťa s nižšou váhou nepotrebuje veľmi tvrdý matrac (H5), a naopak dospelý človek nemá dostatočnú oporu pre chrbát na veľmi mäkkom matraci (H1).

Nasledujúca tabuľka vám pomôže vybrať ideálny matrac podľa výšky a váhy:

Koľko stojí kvalitný matrac?

"Nie som taký bohatý, aby som kupoval lacné veci." (Rothschild)

Poznáte tento známy výrok? Sú to múdre slová, ktoré pri výbere matracov platia do bodky. Zdravotný matrac predstavuje investíciu na najbližších 5, 10 a nezriedka dokonca až 15 rokov. Lacné matrace síce predstavujú cenovo nenáročné riešenie, avšak kvalita použitého materiálu, funkčné vlastnosti a životnosť matraca sú zvyčajne postačujúce len na krátke obdobie. Lacné matrace je kvôli rýchlejšiemu opotrebovaniu a preležaniu potrebné častejšie nahrádzať novými. Tie najlacnejšie matrace sú preto vhodné len na krátkodobé používanie alebo príležitostný spánok, napríklad na chate.

Naopak, kvalitné matrace, do ktorých ste investovali vyššiu sumu, vám prinesú lepší spánok, o ktorý sa postarajú ich funkčné vlastnosti a odmenia vás aj dlhšou životnosťou. Z dlhodobého hľadiska je preto dokonca cenovo výhodnejšie investovať viac peňazí do kvalitného matraca, ktorý budete využívať najbližších 5 rokov, než si každé dva roky kupovať lacné matrace, ktoré neposkytujú ani rovnaký počet funkčných vlastností. U nás objavíte najvýhodnejšie kvalitné matrace na trhu na tomto odkaze.

Kvalita spánku ovplyvňuje našu fyzickú a duševnú kondíciu. Pri výbere matraca preto pamätajte, že každé vynaložené euro navyše sa vám vráti v podobe lepšieho a kvalitnejšieho spánku a dlhšej výdrži matraca.

Muži a ženy počas spánku. Ako vybrať matrac do manželskej postele?

Ženy a muži väčšinou uprednostňujú iné polohy spánku. Dokonca niektorí z nás mávajú obdobia, kedy preferujú polohu na boku, no neskôr ju vymenia za spánok na bruchu alebo na chrbte. Priam bravúrne to vyriešili všetci moderní výrobcovia matracov, ktorí začali vyrábať obojstranné matrace s rôznymi stupňami tvrdosti matracov. Podľa potreby si tak môžete matrac otočiť stranou, ktorej tvrdosť alebo mäkkosť vám aktuálne vyhovuje. U nás nájdete širokú ponuku obojstranných matracov.

Ešte väčším plusom je to pri partnerských matracoch, ktoré v našom e-shope ponúkame v kombinácii matrace 1+1 a ktoré si partneri môžu vzájomne vymieňať. Pokiaľ je vaším cieľom nájsť spôsob, ako vybrať matrac do manželskej postele pre dvoch, najlepší nápad je kúpiť každému matrac oddelene. Napriek tomu, že táto predstava neznie veľmi romanticky, ako partnerské matrace sú matrace 1+1 oveľa šikovnejšie (a veríme, že z dlhodobého hľadiska sa vám vrátia na dobrej nálade po ešte lepšom spánku) než veľké rozmery matracov.

Je lepší tvrdý alebo mäkký matrac? Vyberte si matrac podľa polohy pri spánku

Celková pocitová tvrdosť matraca je súhrou materiálu, z ktorého je vyrobený, a roštu na vašej posteli.
Latex, rôzne druhy peny či taštičkové pružiny zabezpečujú mäkkosť. Naopak, kokosová doska a bonnell pružiny dodávajú matracom väčšiu tvrdosť a pocit príjemnej opory tela počas spánku.

Tvrdosť matraca ovplyvňuje aj pevnosť a pružnosť roštu na vašej posteli. Preto pri výbere matraca berte do úvahy aj rošt, ktorý ovplyvní celkový pocit pri ležaní.
Lamelový rošt pritom dokáže znížiť tvrdosť matraca až o jeden stupeň.

Aká tvrdosť matraca je pre človeka najlepšia? Pamätajte, vám a vašej chrbtici sa najlepšie hodí tvrdý matrac. Zohľadniť by ste mali aj svoju výšku a váhu, aby funkčné vlastnosti matraca priniesli ten správny efekt.
Dôležitú úlohu však zohráva aj poloha pri spánku, ktorú najčastejšie uprednostňujete a podľa toho si viete vybrať aj ideálnu tvrdosť.

Možno ste si už sami všimli, že sa vám spí inak pri polohe na boku, a inak, ak sa uložíte na chrbte.
Pokiaľ si svoj nový matrac vyberiete podľa polohy v spánku, urobíte správny krok.

 • Spánok na chrbte sa považuje za najzdravší spôsob spánku. Váha vášho tela sa pri tomto druhu spánku rovnomerne rozloží a nevyvíja jednostrannú záťaž na vnútorné orgány či kĺby. Tento druh spánku však nie je vhodný pri respiračných ochoreniach, pri ťažkostiach s dýchaním, nádche a sklone ku chrápaniu.

 • Spánok na boku je obľúbený najmä u žien. Ak preferujete spánok v tejto polohe, odporúčame pre vás mäkšie matrace bez vystužujúcej kokosovej vrstvy (najvhodnejšie sú matrace s vrchnou vrstvou z pamäťovej peny alebo latexu), ktoré sa prispôsobia tvaru tela a pomôžu udržať vašu chrbticu v správnej polohe.

 • Pre spánok na bruchu nie sú vhodné tvrdé matrace, nakoľko môžu vyvíjať zvýšený tlak na vnútorné orgány v brušnej dutine. Ani príliš mäkké matrace nepomôžu správnej regenerácii počas spánku, keďže vašu chrbticu neudržia v správnej polohe. Dobrý krok urobíte, ak si zvolíte matrace so strednou tvrdosťou.

Ako spolu kombinovať matrac a rošt?

Teraz už zrejme poznáte tvrdosť matraca, ktorá je pre vás najlepšia. Na záver vám preto prinášame rýchly súhrn, ako si overiť kompatibilitu matraca s roštom vo vašej posteli. Viac si o tom, ako vybrať rošty do postele, môžete prečítať v našom magazíne v článku, ktorý sa tejto téme venuje detailnejšie.

 • Matrace bez pružín: lamelové rošty s predpätými pružnými lamelami.
 • Tvrdé a stredne tvrdé nepružinové matrace: nepolohovateľné lamelové rošty a drevené masívne latové rošty.
 • Mäkké nepružinové matrace: lamelové rošty.
 • Pružinové matrace: pevné podložky (napr. drevené masívne latové rošty alebo perforované dosky) alebo nepolohovateľné lamelové rošty.

Poznámka: Zvlášť posledný uvedený typ (kombináciu pružinový matrac a nepolohovateľný lamelový rošt) volíme vtedy, ak chceme dosiahnuť pružnejší a mäkší pocit pri spaní na pružinovom matraci.

Pamätajte si však, že aj rošt sa dá v 99 % vymeniť za iný. To, aký typ sa vo vašej posteli nachádza práve teraz, by vás pri konečnom rozhodovaní nemalo obmedzovať. Je jednoduchšie a cenovo nenáročnejšie vymeniť nevyhovujúci rošt a zadovážiť si lepší a kvalitný matrac, ktorý vášmu telu a mysli prinesie pocit dokonalého oddychu. Zvážiť výmenu roštu odporúčame aj vtedy, ak sa vám nový matrac aj po dlhšom čase zdá príliš tvrdý alebo príliš mäkký. Výmena roštu totiž dokáže upraviť tvrdosť matraca o jeden stupeň a úplne tak zmeniť osobný pocit pohodlia pri spánku.

Najčastejšie otázky a odpovede – FAQ

Ako vybrať matrac?

Pre každého človeka je ideálna iná tvrdosť matraca. Pre správnu polohu chrbtice je najlepší tvrdší matrac, ale pre každý typ postavy je ideálna iná tvrdosť. Matrace sa vyrábajú v piatich stupňoch tvrdosti. Ideálnu tvrdosť matraca zistíte predovšetkým podľa vašej hmotnosti.

Úrovne tvrdosti a maximálna nosnosť matracov:

H1 – veľmi mäkký (max. nosnosť 40 kg)
H2 – mäkký (max. nosnosť 60 kg)
H3 – stredne tvrdý (max. nosnosť 100 kg)
H4 – tvrdý (max. nosnosť 120 kg)
H5 – veľmi tvrdý (max. nosnosť 120 kg)

Aký má byť matrac tvrdý?

Pre chrbát je najlepší tvrdší matrac, ale pre každý typ postavy je ideálna iná tvrdosť matraca. Ideálnu úroveň tvrdosti matraca zistíte predovšetkým podľa vašej hmotnosti. Viac v sekcii vyššie. 

Úrovne tvrdosti matracov:

H1 – veľmi mäkký (max. nosnosť 40 kg)
H2 – mäkký (max. nosnosť 60 kg)
H3 – stredne tvrdý (max. nosnosť 100 kg)
H4 – tvrdý (max. nosnosť 120 kg)
H5 – veľmi tvrdý (max. nosnosť 120 kg)

Aký matrac je najlepší pri bolesti chrbta?

Pri bolestiach chrbta sa odporúča ortopedický alebo zdravotný matrac. Problémom môže byť predovšetkým nesprávna tvrdosť matraca pre váš typ postavy. Vyberte si kvalitný matrac podľa vašej hmotnosti a vyriešite množstvo problémov.

Ako vybrať matrac do manželskej postele?

Spoločný matrac nemusí vyhovovať obom partnerom, pretože každý má odlišnú hmotnosť a môže obľubovať iné polohy spánku. Ak máte nižšiu hmotnosť, postačí vám stredne tvrdý matrac, ale ľudia s vyššou váhou by mali voliť matrace tvrdšie, ktoré poskytnú telu dostatočnú oporu. Objavte akciu matrace 1+1.

Aký matrac vybrať pre dieťa?

Výber detského matraca prispôsobte veku dieťaťa. Bábätká majú iné nároky v porovnaní s dospievajúcim dieťaťom. Pre správny vývoj chrbtice dieťaťa sú vo všeobecnosti vhodnejšie tvrdšie matrace s jednou tvrdosťou. Pre deti sú vhodné penové a nezónované matrace. Do detskej postele nepatria zónové, taštičkové matrace a matrace z pamäťovej peny, pretože by mohlo dôjsť k nesprávnemu vývinu.