Ako vybrať matrac?

Čo by ste mali vedieť o tom, ako si vybrať správny matrac?

Zvažujete nákup nového matraca? Prečítajte si náš návod, ako na správny výber matraca do manželskej postele a jednolôžkových postelí.
Postupne vám vysvetlíme ako sa orientovať v cenách, či v tom, ktorá tvrdosť matraca je najlepšia pre vás.  
Zaujíma vás, podľa čoho vybrať detský matrac? Prečítajte si aj náš návod AKO VYBRAŤ MATRAC PRE DIEŤA.

ako si vybrat matrac

Koľko stojí kvalitný matrac?

"Nie som taký bohatý, aby som kupoval lacné veci." (Rothschild)

Poznáte tento známy výrok? Sú to múdre slová, ktorá pri výbere matracov platia do bodky. Zdravotný matrac predstavuje investíciu na najbližších 5, 10 a nezriedka dokonca až 15 rokov. Je to viac ako 1800 nocí, počas ktorých na ňom budete spávaťPreto sa pri jeho výbere oplatí nešetriť. Zvoľte si radšej kvalitný matrac za vyššiu cenu, než najlacnejší matrac. Lacné matrace síce predstavujú cenovo nenáročné riešenie, kvalita použitého materiálu, funkčné vlastnosti a životnosť matraca sú však zvyčajne postačujúce len na krátke obdobie. Lacné matrace je kvôli rýchlejšiemu opotrebovaniu a preležaniu potrebné častejšie nahrádzať novými. Tie najlacnejšie matrace sú preto vhodné len na krátkodobé používanie alebo príležitostný spánok na chate. Naopak, kvalitné matrace, do ktorých ste investovali vyššiu sumu vám prinesú lepší spánok, o ktoré sa postarajú ich funkčné vlastnosti a odmenia vás aj dlhšou životnosťou. Z dlhodobého hľadiska je preto dokonca cenovo výhodnejšie investovať viac peňazí do kvalitného matraca, ktorý budete využívať najbližších 5 rokov, než si každé dva roky kupovať lacné matrace, ktoré neposkytujú ani rovnaký počet funkčných vlastností.

Kvalita spánku ovplyvňuje našu fyzickú a duševnú kondíciu. Pri výbere matraca preto pamätajte, že každé vynaložené euro navyše sa vám vráti v podobe lepšieho a kvalitnejšieho spánku a dlhšej výdrži matraca.

Muži a ženy počas spánku. Ako vybrať matrac do manželskej postele?

Ženy a muži väčšinou uprednostňujú iné polohy v spánku. Dokonca niektorí z nás mávajú obdobia, kedy preferujú polohu na boku, no neskôr ju vymenia za spánok na bruchu alebo na chrbte. Priam bravúrne to vyriešili všetci moderní výrobcovia matracov, ktorí začali vyrábať obojstranné matrace s rôznymi stupňami tvrdosti matracov. Podľa potreby si tak môžete matrac otočiť stranou, ktorej tvrdosť alebo mäkkosť vám aktuálne vyhovuje. Ešte väčším plusom je to pri partnerských matracoch, ktoré v našom e-shope ponúkame v kombinácii matrace 1+1 a ktoré si partneri môžu vzájomne vymieňať. Pokiaľ je vašim cieľom nájsť spôsob ako vybrať matrac do manželskej postele pre dvoch, najlepší nápad je kúpiť každému matrac oddelene. Napriek tomu, že táto predstava neznie veľmi romanticky, ako partnerské matrace sú matrace 1+1 oveľa šikovnejšie (a veríme, že z dlhodobého hľadiska sa vám vrátia na dobrej nálade po ešte lepšom spánku), než veľké rozmery matracov. 

dva_matrace_vs_jeden

Celková pocitová tvrdosť matraca je súhrou materiálu, z ktorého je vyrobený a roštu na vašej posteli.
Latex, rôzne druhy peny, či taštičkové pružiny zabezpečujú mäkkosť. Naopak, kokosová doska a bonnell pružiny dodávajú matracom väčšiu tvrdosť a pocit príjemnej opory tela počas spánku. 

Tvrdosť matraca ovplyvňuje aj pevnosť a pružnosť roštu na vašej posteli. Preto pri výbere matraca berte do úvahy aj rošt, ovplyvní celkový pocit pri ležaní.
Lamelový rošt pritom dokáže znížiť tvrdosť matraca až o jeden stupeň. Všimnete si to najmä, ako skombinujete pružinový matrac a nepolohovateľný lamelový rošt.

 

Je lepšÍ tvrdý alebo mäkký matrac? matrac podľa polohy pri spánku

Potreby nás všetkých sa v priebehu rokov menia a kým “za mladi” ste mohli obľubovať matrace mäkké ako obláčik, dnes vám a vašej chrbtici možno perfektne sadne tvrdý matrac. Zohľadniť by ste mali aj svoju výšku a váhu, aby funkčné vlastnosti matraca priniesli ten správny efekt. 
Dôležitú úlohu však zohráva aj poloha pri spánku, ktorú najčastejšie uprednostňujete. Matrace podľa tvrdosti delíme na stupnici od najmäkkších (H1), cez stredne tvrdé (H2) až po najtvrdšie (H5).   

Možno ste si už sami všimli, že aj na vašom starom matraci sa vám spí inak pri polohe na boku, a inak ak sa uložíte na chrbte.
Pokiaľ si svoj nový matrac vyberiete podľa polohy v spánku, urobíte správny krok.

 

spanie na chrbte

Spánok na chrbte sa považuje najzdravší spôsob spánku. Váha vášho tela sa pri tomto druhu spánku rovnomerne rozlozkladá a nevyvíja jednostrannú záťaž na vnútrorné orgány či kĺby. Tento druh spánku však nie je vhodný pri respiračných ochoreniach, pri ťažskostiach s dýchaním, nádche a sklone ku chrápaniu.

 

spanie na boku2

Spánok na boku je obľúbený najmä u žien. Ak preferujete spánok v tejto polohe, odporúčame pre vás mäkkšie matrace bez vystužujúcej kokosovej vrstvy (najvhodnejšie sú matrace s vrchnou vrstvou z pamäťovej peny alebo latexu), ktoré sa prispôsobia tvaru tela a pomôžu udržať vašu chrbticu v správnej polohe.

 

spanie na bruchu

Pre spánok na bruchu nie sú vhodné tvrdé matrace kvôli možnému zvýšenému tlaku na vnútorné orgány v brušnej dutine. Ani príliš mäkké matrace nepomôžu správnej regeneráciu počas spánku, vašu chrbticu totiž neudržia v správnej polohe. Dobrý krok urobíte, ak si zvolíte matrace so strednou tvrdosťou.

Ako spolu kombinovať matrac a rošt?

Teraz už zrejme poznáte tvrdosť matraca, ktorá je pre vás najlepšia. Na záver vám preto prinášame rýchly súhrn, ako si overiť kompatibilitu matraca s roštom vo vašej posteli. Viac si o tom ako vybrať rošty do postele môžete prečítať v našom magazíne v článku, ktorý sa tejto téme venuje detailnejšie.

Matrace bez pružín: lamelové rošty s predpätými pružnými lamelami. 
Tvrdé a stredne tvrdé nepružinové matrace: nepolohovateľné lamelové rošty a drevené masívne latové rošty. 
Mäkké nepružinové matrace: lamelové rošty.
Pružinové matrace: pevné podložky (napr. drevené masívne latové rošty, alebo perforované dosky), alebo na nepolohovateľné lamelové rošty. 

Poznámka: Zvlášť posledný uvedený typ - kombináciu pružinový matrac a nepolohovateľný lamelový rošt, volíme vtedy, ak chceme dosiahnuť pružnejší a mäkší pocit pri spaní na pružinovom matraci.  

Pamätajte si však, že aj rošt sa dá v 99% vymeniť za iný a to, aký typ sa vo vašej posteli nachádza práve teraz, by vás pri konečnom rozhodovaní nemalo obmedzovať. Je jednoduchšie a cenovo nenáročnejšie vymeniť nevyhovujúci rošt a zadovážiť si lepší a kvalitný matrac, ktorý vášmu telu a mysli prinesie pocit dokonalého oddychu. Zvážiť výmenu roštu odporúčame aj vtedy, ak sa vám nový matrac aj po dlhšom čase zdá príliš tvrdý alebo príliš mäkký.
Výmena roštu totiž dokáže upraviť tvrdosť matraca o jeden stupeň a úplne tak zmeniť osobný pocit pohodlia pri spánku.