Ako vybrať matrac?

Čo by ste mali vedieť o tom, ako si vybrať správny matrac?

 

Vitajte v našom sprievodcovi výberom matraca.

Správny výber matraca začína vždy zvážením vašich potrieb a rozpočtom, ktorý ste ochotní pri kúpe matraca investovať.
Chceli by ste vedieť, čo presne znamená tvrdosť (tuhosť) matraca a ktorá je pre vás vhodná?
A ktorý materiál a typ matraca je najlepší? 

Ak vyberáte matrac pre dieťa, mali by ste si prečítať aj tento článok: AKO VYBRAŤ MATRAC PRE DIEŤA.

Tvrdosť matraca - to najdôležitejšie pri výbere ideálneho matraca  

Možno to pôsobí ako stokrát obohraná platňa, no pri veciach, ktoré kupujeme raz za 5, 10, či dokonca 15 rokov, je ľahké na kadečo pozabudnúť.
Matrace podľa tvrdosti delíme na stupnici od najmäkkších (H1), cez stredne tvrdé (H2) až po najtvrdšie (H5).   

Tvrdosť matraca je kritérium, ktoré je pri výbere ideálneho matraca na spanie totiž to najdôležitejšie.
Potreby nás všetkých sa v priebehu rokov menia a kým “za mladi” ste mohli obľubovať matrace mäkké ako obláčik, dnes vám a vašej chrbtici možno perfektne sadne tvrdý matrac. Zohľadniť by ste mali aj svoju výšku a váhu, aby funkčné vlastnosti matraca priniesli ten správny efekt.
Dôležitú úlohu však zohráva aj poloha pri spánku, ktorú najčastejšie uprednostňujete.

Vyberte si tvrdosť matraca podľa vašej polohy pri spánku

Možno ste si už sami všimli, že aj na vašom starom matraci sa vám spí inak pri polohe na boku, a inak ak sa uložíte na chrbte.
Pokiaľ si svoj nový matrac vyberiete podľa polohy v spánku, urobíte správny krok.

Ako teda vyberať kvalitné matrace podľa polohy v spánku?
Ak spávate na boku, voľte tvrdosť matraca od H2 po H4, túto tvrdosť najčastejšie volia ženy.
Pokiaľ spávate na bruchu alebo chrbte, voľte tvrdosť matraca od H3 po H5, túto tvrdosť matraca si najčastejšie volia muži.

A teraz kameň úrazu… vidíte ho aj vy? Sme si istí, že áno. 
Ženy a muži väčšinou uprednostňujú iné polohy v spánku. Dokonca niektorí z nás mávajú obdobia, kedy preferujú polohu na boku, no neskôr ju vymenia za spánok na bruchu alebo na chrbte. Priam bravúrne to vyriešili všetci moderní výrobcovia matracov, ktorí začali vyrábať obojstranné matrace s rôznymi stupňami tvrdosti matracov. Podľa potreby si tak môžete matrac otočiť stranou, ktorej tvrdosť alebo mäkkosť vám aktuálne vyhovuje. Ešte väčším plusom je to pri partnerských matracoch, ktoré v našom e-shope ponúkame v kombinácii matrace 1+1 a ktoré si partneri môžu vzájomne vymieňať. Pokiaľ je vašim cieľom nájsť spôsob ako vybrať matrac do manželskej postele pre dvoch, najlepší nápad je kúpiť každému matrac oddelene. Akokoľvek neromanticky to znie, ako partnerské matrace sú matrace 1+1 oveľa šikovnejšie (a veríme, že z dlhodobého hľadiska sa vám vrátia na dobrej nálade po ešte lepšom spánku), než veľké rozmery matracov. Pokiaľ si matrace do manželskej postele zakúpite v AKCII matrace 1+1, budete ich mať navyše aj za zvýhodnenú cenu rovnako, ako veľký rozmer matraca 180 x 200 cm (a iné).

Celková pocitová tvrdosť matraca je súhrou materiálu, z ktorého je vyrobený a roštu na vašej posteli.
Latex, rôzne druhy peny, či taštičkové pružiny zabezpečujú mäkkosť. Naopak, kokosová doska a bonnell pružiny dodávajú matracom väčšiu tvrdosť a pocit pevnejšieho lôžka na spanie. 

Ako je to s tým roštom?
Tvrdosť matraca ovplyvňuje aj pevnosť a pružnosť roštu na vašej posteli. Preto ori výbere matraca berte do úvahy aj rošt, ovplyvní celkový pocit pri ležaní.
Lamelový rošt pritom dokáže znížiť tvrdosť matraca až o jeden stupeň. Všimnete si to najmä, ako skombinujete pružinový matrac a nepolohovateľný lamelový rošt.

Ako spolu kombinovať matrac a rošt?

Teraz už zrejme poznáte tvrdosť matraca, ktorá je pre vás najlepšia. Overte si aj kompatibilitu matraca s roštom vašej postele:

Matrace bez pružín: lamelové rošty s predpätými pružnými lamelami. 
Tvrdé a stredne tvrdé nepružinové matrace: nepolohovateľné lamelové rošty a drevené masívne latové rošty. 
Mäkké nepružinové matrace: lamelové rošty.
Pružinové matrace: pevné podložky (napr. drevené masívne latové rošty, alebo perforované dosky), alebo na nepolohovateľné lamelové rošty. 

Poznámka: Zvlášť posledný uvedený typ - kombináciu pružinový matrac a nepolohovateľný lamelový rošt, volíme vtedy, ak chceme dosiahnuť pružnejší a mäkší pocit pri spaní na pružinovom matraci.  

Pamätajte si však, že aj rošt sa dá v 99% vymeniť za iný a to, aký typ sa vo vašej posteli nachádza práve teraz, by vás pri konečnom rozhodovaní nemalo obmedzovať. Je jednoduchšie a cenovo nenáročnejšie vymeniť nevyhovujúci rošt a zadovážiť si lepší a kvalitný matrac, ktorý vášmu telu a mysli prinesie pocit dokonalého oddychu. Zvážiť výmenu roštu odporúčame aj vtedy, ak sa vám nový matrac aj po dlhšom čase zdá príliš tvrdý alebo príliš mäkký.
Výmena roštu totiž dokáže upraviť tvrdosť matraca o jeden stupeň a úplne tak zmeniť osobný pocit pohodlia pri spánku.

Táto stránka používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tejto stránky s tým súhlasíte. Viac informácií