Ako vybrať detský matrac? TIPY podľa veku dieťaťa

Potrebujete radu, ako vybrať detský matrac pre svoje dieťa? Matrace pre deti zo série 4KIDS z nášho e-shopu sú vyrobené špeciálne pre potreby detí. Ako dospellým, tak aj deťom vyhovujú rôzne typy matracov. Najvýznamenejšiu úlohu pri výbere detského matraca zohráva však vek našich najmenších.
Prečítajte si, ktorý typ detského matraca je vhodný práve pre vaše dieťa. 

Ako vybrať matrac pre bábätkO a malé deti (0 - 3 roky)

ako-vybrat-matrac-do-postielky

Prespia naozaj veľkú časť dňa. Pre bábätká a najmenšie deti je práve spánok časom, kedy kostrový a svalový systém naberá na obrátkách a zabzepečuje, že nám pred očami rastú ako z vody. 

Pre správny spánok preto každé bábätko potrebuje pevný detský matrac, ktorý mu umožní ľahko a správne dýchať (odporúča sa najmä výstuž s kokosovou vrstvou). Detský matrac pre bábätko by mal byť však aj flexibilný a dokázať sa prispôsobiť detskej stavbe tela už od narodenia.V tomto veku sa vyhnite veľmi mäkkým detským matracom, tie sú pre najmenšie deti vyslovene nevhodné a určite ich nepoužívajte na každodenné spanie. Zvýšenú pozornosť pri výbere detského matraca pre bábätko venujte aj možnostiam čistenia a dostatočnému odvetrávaniu matraca. Matrace do detskej postielky majú obvykle nižšiu nosnosť a sú zložené z priedušných a dobre vetrateľných materiálov. Vynikajú medzi nimi však aj donedávna trochu netradičné vrstvy. Predstavte si pod nimi detské zdravotné matrace s pohánkovou vrstvou. Detské matrace s pohankou totiž ponúkajú nie len oporu vyvýjajúcej sa detskej chrbtici, ale všitá pohánka  prirodzeným obsahom látok predchádza rozvoju baktérii a roztočov na povrchu matraca aj detskej pokožky. Pohánkové matrace tak prispievajú k zdravému spánku a vyššej čistote detskej postieľky. 

O vysoký stupeň čistoty sa postará aj odzipsovateľný poťah, vďaka čomu môžete jednotlivé časti matraca jednoduchšie vyčistiť a samotný poťah vyprať aj v automatickej práčke. Pravidelné pranie poťahu odstraňuje z matraca roztoče, alergény a znižuje riziko, že sa vaše dieťatko bude v budúcnosti trápiť alergiami, astmou a dýchacím ťažkostiami. Praktickou pomôckou sú aj matracové chrániče, vďaka ktorým budete musieť matrac pri drobných nehodách čistiť menej často. 

Odporúčané matrace do detskej postieľky z nášho e-shopu, ktoré tieto požiadavky dokážu výborne naplniť sú najmä Obojstranný detský matrac Bambino Console s pohánkou a kokosovou vrstvou, matrace do postieľky Bambino Candy matrac s pohánkou, či jednoduchý detský matrac 120x60 kokos/kokos

Ako vybrať detský matrac pre škôlkara a školáka (deti 3 - 13 rokov)

Keď máte 3 až 13 rokov, čaká vás v živote jedna (na tento vek) veľká udalosť. Sťahovanie z rodičovskej spálne do vlastnej detskej izby. :)
A najmä, do vlastnej detskej postele, v ktorej by už v tomto veku malo spávať naozaj každé dieťa. Dobrá správa však je, že deťom v tomto veku ešte postačí tzv. základný matrac. Keďže je nižší, má nižšiu hmotnosť a jednoduchú konštrukciu, poteší vás určite aj to, že tieto detské matrace sú cenovo nenáročné. Aj nižšie nároky na pevnosť a množstvo výplne však majú svoj opodstatnený význam. Napríklad nízka výška matracov pre deti umožňuje umiestnenie detskej bariérky k posteli a jej 100% ochrannú funkciu proti pádu z posteleOdporúčame však už v predškolskom a školskom veku nekupovať najlacnejšie matrace pre deti. Mnohé majú nižšiu nosnosť a sú preto primárne určené len pre najmenšie deti ako matrace detskej postieľky, alebo na prechodné spanie. Z dlhodobého hľadiska môže dôjsť k ich rýchlemu opotrebovaniu a investovať do nákupu nového detského matraca. 

Pamätajte: Zónové matrace teraz ešte prenechajte pre starších teenegerov a dospelých

Takisto, pre deti, ktorých chrbtica je ešte stále v pomerne rýchlom vývoji, ešte nie sú vhodné ani zónové matrace, bez ohľadu či ide o penové alebo taštičkové matrace. Zónové matrace síce zohľadňujú prirodzenú anatómiu ľudského tela, avšak sú vyrábané na výšku a váhu dospelej postavy a pre deti od 3 - 13 rokov sú preto zónové matrace zatiaľ ešte nevhodné

Deti v tomto veku ešte stále intenzívne rastú, matrac by mal byť preto podľa odporúčania pediatrov stredne tvrdé až tvrdšie detské matrace. Dobrou voľbou sú jednoduchšie penové či pružinové detské matrace z viacerých vrstiev. Dbajte na vzdušnosť pri skladbe matraca, ktorá nám zabezpečí hygienu. Pre alergikov alebo deti s dýchacími či kožnými problémami sú vhodné najmä hypoalergénne matrace, napr. s pohánkou resp. kokosovou doskou. Veľkým plusom je snímateľný a prateľný poťah, ku ktorému pri menších deťoch môžete dokúpiť aj matracový chránič.

Aj pri detských matracoch platí, že kvalitné materiály a vyhotovenie majú vyššiu cenu. Lacný detský matrac môže byť skvelým a rýchlym riešením, no opotrebuje sa rýchlejšie ako drahší a kvalitnejší detský matrac. Dieťa je však stále vo vývoji a faktom je tiež, že po 10-tich rokoch by sme mali matrac z hygienického hľadiska vymeniť.

Odporúčané matrace do detskej postiele z nášho e-shopu, ktoré tieto požiadavky dokážu výborne naplniť sú napríklad Sofia penový matrac pre deti, či detský kokosový matrac Bambino Coir Max, ktoré si môžete vybrať podľa rozmeru detskej postele.

TIP:
Pokiaľ kupujete matrac do poschodovej postele, dobrá voľba sú aj cenovo zvýhodnené sety matracov 1 + 1, medzi ktorými nájdete aj detské matrace.

Ako vybrať matrac pre teenegera (deti 13+ rokov)

Niekedy sa nestačíme diviť, ako rýchlo deti rastú. Dieťaťu po dosiahnutí veku 13 rokov a vstupe do nových teenagerských čias vyberte matrac podľa stavby a váhy tela. Bude mu dokonalo slúžiť v ďalšej etape jeho života. 
Aj naďalej sa však kostrový a svalový aparát vášho teenegera prudko rozvíja a výber matraca preto nepodceňujte.Vhodné sú najmä pružinové aj penové matrace, no dobrá voľbou je prakticky ktorýkoľvek moderný a kvalitný matrac z ponuky pre dospelých. Teenegerovi už s pokojným svedomím môžete kúpiť aj zónový matrac, ktorý je pre jeho mladších súrodencov nevhodný. Snímateľný a prateľný poťah je veľkým plusom.

Aj tu však platí pravidlo, že kvalitnejšie a matrace si vyžadujú vyššiu investíciu. 

Odporúčané matrace sú: všetky z kategórie pre dospelých