Ako si vybrať rošty do postele?

Rošty na posteľ zohrávajú pri vytváraní zdravého a pohodlného miesta na spánok vyznamnú úlohu. Ak máte nesprávny typ roštov, môže sa vám aj na novom matraci zle ležať a prichádzate o mnohé funkčné vlastnosti matraca. Ešte horšie však je nemať rošt v posteli vôbec. Prečítajte si prečo to tak je.

rost

Rošt do postele pôsobí ako ďalšia vrstva vo vášho matraca. Zabezpečuje, aby váš matrac mohol "dýchať," a tak je dôležitou súčasťou zdravého miesta na spánok. Pokiaľ váš matrac nedýcha (nie je dobre odvetrávaný), vlhkosť hromadiaca sa v jeho vrstvách môže zapríčiniť jeho skoré opotrebovanie, zatuchnutie či napadnutie vrstiev hubami, plesňami či roztočmi. Našťastie, dnešné moderné materiály na výrobu matracov sa vyrábajú tak, aby boli dobre priedušné a týmto nežiaducim účinkom nevytvárali vhodné podmienky na rozvoj. Kvalitný rošt však zabezpečí, aby si vyzrážaná vlhkosť a teplo z vášho matraca dostala von.

Čo zabezpečujú rošty na posteľ:

✓ Dýchanie a hygiena matraca
Telo sa počas spánku prirodzene potí a vlhkosť prechádza cez jednotlivé vrstvy matraca. Rošt udržiava matrac vo vyvýšenej polohe, nezakrýva však celú jeho spodnú plochu. Matrac tak môže voľne dýchať a odvádzať naakumulovalé teplo a vlhkosť z matraca. 

✓ Predĺženie životnosti matraca 
Voľné dýchanie matraca pomáha udržiavať jeho funkčné vrstvy v top stave dlhšie.

✓ Lepšie rozloženie váhy tela na matraci 
Rošt dopĺňa prácu jednotlivých vrstiev v jadre vášho matraca a zlepšuje ich funkčné vlasnosti.

✓ Úprava pocitovej mäkkosti/tvrdosti matraca
Dodáva pevný základ pružným vrstvám, alebo naopak, odpruženie penovým matracom. Pevný latový rošt dokáže zvýšiť tvrdosť o jeden stupeň, lamelový, naopak, zmäkčí odpruží príliš pevné lôžko.

Ako vybrať ROŠT na posteľ?

Pod rôzne druhy matracov sú vhodné aj rôzne druhy roštov. Orientujte sa podľa výšky matraca a zloženia vrstiev v jeho jadre. Rošt môžete skúsiť vymeniť podľa nasledovných informácií aj vtedy, pokiaľ ste sa pri kúpe matraca celkom netrafili a potrebovali by ste jemne upraviť pocitovú tvrdosť a odpruženie matraca.

Dôležitú úlohu zohráva aj nosnosť roštu, ktorú sa neoplatí podceňovať. Výrazne ju ovplyvňuje šírka latiek, ako aj ich počet a hustota ich osadenia latiek v rošte. Pri zhustenom osadí latiek môže získať latový rošt z masívu v rovnakom rozmere aj o 100 kg vyššiu nosnosť. Pri roštoch platia rovnaké zásady nosnosti ako pri matracoch do manželskej postele (prečítajte si o tom viac napríklad tu). Pokiaľ si plánujete kúpiť rošt do postele so stredovou predelovou doskou vo väčšom rozmere (napr. 160x200, 180x200 alebo 200x200), odporúča sa zakúpiť dva kusy roštu. Docielite tak ich vyššiu nosnosť a dlhšiu trvácnosť. 

  • PRUŽNÉ LAMELOVÉ ROŠTY: Pre príliš tvrdé, či nízke penové matrace 

Pružné lamelové rošty fungujú ako ďalšia vrstva pre nízke penové matrace, ktorým dodávajú chýbajúcu pružnosť a pomáhajú na matraci optimálne rozložiť tlak a hmotnosť vášho tela. Vyrábajú sa najmä z bukového či brezového dreva, ktoré im dokáže prepožičať svoju odolnosť a pružnosť. Predpäté lamely sú uložené v pružných úchytoch, pre matrac sú zároveň sekundárnym odpružením. To chýba práve nízkym penovým matracom, ku ktorým by ste si pružný lamelový rošt na posteľ mali určite zaobstarať. Pre iné druhy matracov (taštičkové matrace, či vysoké penové matrace) však nie sú nutné a v ich prípade vám lamelové rošty odporúžame, ak chcete zvýšiť pružnosť a pocit mäkkosti matraca.

  • PEVNÉ LATOVÉ ROŠTY: Pevný základ pod vysoké a pružinové matrace

Latové rošty sú poskladané z pevných drevených latiek spojených spojovím rámom či textilnou šnúrkou (najmä v tomto druhom prípade sú aj ľahko prenosné a uskladniteľné, pretože ich kedykoľvek jednoducho zrolujete a uskladníte). Pevný latový rošt nemá pružiace vlastnosti. Naopak, dodáva lôžku pevnosť. Preto je vhodný pre matrace, ktoré potrebujú pevný, no dobre odvetrávaný podklady, ktorý im umožní hygienicky dýchať a zachovať si funkčné vlastnosti zakomponovaných vrstiev v jadre matraca. Hodí sa pre pružinové matrace, ktoré už odpruženú vrstvu majú, či vysoké penové matrace, ktorým pruženie a rozloženie váhy zabezpečujú dodatočné penové vrstvy.

Pevný latkový rošt nie je vhodný pod nízke penové matrace, ktoré potrebujú dodať odpruženie.