Tvrdý matrac – najlepší priateľ zdravej chrbtice

Spánok na tvrdom matraci odporúča 9 z 10 ortopédov. Prečo je to tak? Ľudské telo je od prírody stavané na spánok na tvrdej zemi. Rovnako, ako sa ľudská noha najlepšie cíti na boso, aj naša chrbtica sa cíti najlepšie pri spánku na tvrdej podložke. Až tisícky rokov domestifikácie a neustáleho zvyšovania komfortu spôsobujú, že máme toľko zdravotných problémov pohybového aparátu. Aké výhody má spánok na tvrdom matraci?

tvrdy-matrac

Tvrdý matrac

Čo je to vlastne tvrdý matrac? Tvrdosť matracov býva často vyjadrená priamo v popise vybraných produktov, no ťažko sa v nej zorientujete bez toho, aby ste si sami vyskúšali, či je pre vás matrac tvrdý alebo nie. V princípe môžeme povedať, že matrac je tvrdý vtedy, keď sa vám do neho neprepadne zadok a celý stred tela. Aj keď si na posteľ sadne poriadny chlap, matrac by mal plus-mínus držať rovnaký tvar. Samozrejmé je, že nie je tvrdý ako doska, čo zase neprospieva zdraviu kĺbov a kostí. Vrchná vrstva matracu preto býva vyrobená napríklad z pamäťovej peny, ktorá sa mierne poddá krivkám nášho tela. Pod ňou sa však skrýva pevná kokosová doska, ktorá dobre drží svoj tvar.

Nevýhody príliš mäkkých matracov

Hlavnou nevýhodou mäkkého matrac je deformácia chrbtice počas spánku. Keď sa nám celý stred tela počas spánku na boku prepadne, máme dokonalý nábeh na skoliózu a chrbtica trpí počas celej noci. Je síce skvelý pocit nechať sa pohltiť mäkkým matracom, no ráno sa zobudíte doslova zlomení ako šíp.

Podpora chrbtice

Predstavte si, že počas 8 alebo 10 hodinového spánku máte deformovanú chrbticu. Výsledky takéhoto spánku sa nedostavia po rokoch, ale pokojne už po pár dňoch. Ak však takto spávate celé roky, okrem bolestí a deformácie postavy môžu prísť aj následky, ktoré sa už nebudú dať zvrátiť. Tvrdý matrac vám nedovolí spať nesprávne a počas celej noci svojím spôsobom koriguje vaše telo, aby držalo správnu polohu. 

S čím skombinovať tvrdý matrac?

Aby bol spánok ešte zdravší a vaša chrbtica mala správnu podporu (a zvyšok tela naopak dostatok podnetov na držanie tej správnej polohy), môžete siahnuť aj po ortopedických vankúšoch. Tie sa používajú nielen pod hlavu či krk, ale napríklad aj pod kolená pri spánku na chrbte, či medzi kolená pri spánku na boku. 

Počúvajte vaše telo

Cítite sa každé ráno zle a všetko vás bolí? Nebuďte hluchí k sťažnostiam vášho tela a poobzerajte sa po novom matraci. Výsledkom bude kvalitnejší spánok, rána plné energie a deň bez zbytočnej bolesti chrbta. Vyhnúť sa môžete aj dlhodobej liečbe a nezvratným následkom, ktoré by spôsobil práve dlhodobý spánok na mäkkom a preležanom matraci.