Ako často by ste mali meniť matrac?

Matrace, najmä tie kvalitné, sú investícia, ktorú si človek rozhodne nedopraje každý rok. V dnešnom článku sa pozrieme na problematiku intervalu výmeny matracov, ako tento interval čo najviac predĺžiť, ale aj na signály, ktoré nám napovedajú, že život našich starých matracov je na konci a treba sa poobzerať po nových modeloch.

menenie_matracov

Ako často meniť matrac?

Výrobcovia aj predajcovia matracov by si mohli priať, aby ste matrac menili či najčastejšie, pretože chcú, samozrejme, predávať čo najviac. Ak by dobrý matrac stál 20 eur, tak ho môžete meniť pokojne aj niekoľkokrát do roka. Ak si však vyberiete kvalitný model pre zdravý spánok za niekoľko stoviek, chcete, aby vám slúžil čo najdlhšie. My, ako predajca matracov, vám však úprimne povieme, že skutočne kvalitný matrac vám môže slúžiť podstatnú časť života.

25-ročná záruka na matrac

Veľký počet výrobcov udáva životnosť matracu na desiatky rokov, čo dokazuje aj záruka, ktorú na matrace poskytujú. Nie je ničím výnimočné, že si kúpite matrac s až 25-ročnou zárukou. V takomto prípade je dosť možné, že za život vymeníte matrac len raz alebo dvakrát. Aby vám však matrac skutočne takto dlho vydržal, je potrebné sa oň aj patrične starať.

Čo ovplyvňuje životnosť matraca

Aby matrac vydržal čistý, určite si naň zriaďte ochranný poťah, ktorý sa dá prať. Odporúčame vybrať si nepremokavý model, alebo aspoň nepremokavú plachtu v prípade, že je matrac určený pre deti alebo seniorov s problémami s inkontinenciou. Aby sa matrac nepoškodil mechanicky, je potrebné ho aj pravidelne otáčať – vďaka tomu ho ani po celých rokoch nevyležíte. Moderné matrace z pamäťovej peny, s kokosovu doskou alebo s taštičkovými pružinami majú rovnaké vlastnosti aj po desiatkach rokov používania.

Kedy je matrac na vyhodenie?

Počúvajte svoje telo. Ak vás tlačia pružiny, matrac je v strede prepadnutý od váhy stredu vášho tela a budíte sa každé ráno dolámaní, pošlite matrac na poslednú cestu do večných lovíšť. Naozaj kvalitný matrac si môžete kúpiť už za 100 eur a spravíte pre svoju chrbticu a celkovo svoje zdravie obrovskú službu.

Ako matrac ekologicky zlikvidovať?

Pri likvidácii matraca sa informujte na internetovej stránke obce, kde by ste mali nájsť všetky pokyny pre likvidáciu rôznych druhov odpadu. Ďalšou cestou, ako sa zbaviť matraca a nájsť mu ďalší účel, je navštíviť najbližší útulok pre psov, kde zháňajú staré matrace. Tam si akýkoľvek matrac odžije ďalšie roky služby a vy pomôžete dobrej veci.