Tipy pre skutočne zdravý spánok v tehotenstve

Kvalitný a ničím nerušený spánok je alfou a omegou spokojného tehotenstva, odpočinutej budúcej maminy, ale aj správneho vývinu dieťatka, kým je ešte v brušku. Dnes sa bližšie pozrieme na to, ako by mala mamina spať, koľko by mala mamina spať a čo všetko pozitívne a negatívne vplýva na jej spánok.

spanok_tehotenstvo1

Spánok v tehotenstve

Spánok sa počas tehotenstva výrazne mení. Väčšina tehuliek sa sťažuje na to, že sa častejšie budia, že ich počas noci trápia kŕče, ale aj že ich spánok sprevádza nevoľnosť. Všetci dobre vieme, aký hrozný je deň po tom, čo sa zle vyspíme. Aby bola mamina stále usmiata a prežila pohodové tehotenstvo, musí svoju pozornosť venovať trom veciam – správnej výžive, psychickej pohode a kvalitnému spánku.

Koľko by mala spať tehotná žena?

Dĺžka spánku počas tehotenstva sa nijako výrazne nemení a v princípe zostáva na hodnotách, ktoré odporúča aj svetová zdravotnícka organizácia. Spánok by mal v priemere trvať štandardných 7 a pol hodiny. Nezabúdajme však, že tehuľka nosí pod srdcom ďalšieho živého tvorčeka. Keďže potrebuje prijať aj viac potravy, potrebuje aj viac odpočinku. Ak sa teda rozhodne cez víkend prespať 16 hodín v kuse, len blázon by niečo mohol namietať. :) 

Polohy pri spánku v tehotenstve

Najmä v treťom trimestri sa už v podstate nedá spať na brušku a neodporúča sa to ani predtým. Pri polohe na chrbte sa zase ženy stretávajú s nevoľnosťou a miernym dusením. Veľké bruško mierne obmedzuje cievy, pľúca a krvný obeh. Najlepšia poloha pre ženu je poloha na boku, kedy si hornú nohu preložíte cez vankúš. Rovnako však môžete celý vankúš objať oboma nohami (stále pri polohe na boku).

Čomu sa vyhnúť?

Najmä pred spánkom by sa mala tehotná žena vyhnúť veľkým porciám jedla, káve (tej aj počas dňa), ťažkým jedlám, intenzívnym pachom (cigaretový dym, olej na vysmážanie, kozmetika) ale aj modrému svetlu, čajom a bylinkám či ťažkým jedlám. Aspoň hodinu pred spaním už nepozerajte do žiadnej obrazovky, dobre si vyvetrajte miestnosť, zjedzte niečo malé a ľahké a spánok bude oveľa kvalitnejší.

Matrace a spánok v tehotenstve

Aj kvalita matracov dokáže výrazne ovplyvniť spánok, a to, samozrejme, nielen v tehotenstve. Ak vám bolo celý život jedno, na čom spíte, práve tehotenstvo je skvelou príležitosťou pre zodpovedné rozhodnutie a výber kvalitného zdravotného matraca. Napríklad ortopedické matrace alebo matrace s vyššou tvrdosťou sú pre tehotenstvo ideálne, pretože žena sa so svojím stredom tela nezaborí do mäkkého matraca, čo často býva príčinou boľavej chrbtice počas celého tehotenstva.