Koľko spánku potrebujeme? Prečítajte si odborné názory

Priemerný človek strávi spánkom približne tretinu svojho života. Určite uznáte za pravdu, že je dôležité, aby bola táto najpríjemnejšia časť dňa komfortná, náš spánok kvalitný a naše prebudenie plné energie. Koľko spánku vlastne potrebujeme a čo všetko vplýva na jeho kvalitu? Všetky dôležité informácie sme pre vás zhrnuli do tohto článku.

spanok

Koľko spánku potrebujeme?

Už pri prvej otázke sa názory rôznia. Môžeme sa však riadiť výsledkami štúdie spoločnosti National Sleep Foundation, ktorá skúmala potreby spánku skupín ľudí v rôznych vekových kategóriách. Rozdielnu dĺžku spánku odporúčajú pre novorodencov, dojčatá, batoľatá, ale aj pre pubertiakov, dospelých či seniorov.

Zdravý spánok dieťaťa

Vravieva sa, že novorodenec môže pokojne prespať aj 23 hodín denne (to by bola paráda, však rodičia?). Podľa výsledkov štúdie je optimálna dĺžka spánku detí vo veku do troch mesiacov od 14 do 17 hodín. Dojčatám stačí v priemere 13 hodín, batoľatám okolo 12, predškolákom 11 a mladším školákom 10. Teenageri si vystačia aj s 8 hodinami spánku.

Koľko by mal spať dospelý človek a senior?

Dospelým ľuďom by malo stačiť 7 až 9 hodín spánku, kým seniorom nad 65 rokov už len 7-8 hodín. Dôležité je však aj to, ako veľmi sa unavíme počas dňa, koľko potravy prijmeme a aká je jej kvalita. Často ani nie je tak dôležité ako dlho ste spali, ale aká bola kvalita vášho spánku. Tú dokážu ovplyvniť naozaj desiatky vecí. Je dôležité podotknúť, že prebytok spánku vám nepridá ďalšiu energiu, práve naopak. Zobudíte sa väčšinou ešte viac vyčerpaní.

Kedy ísť spať a kedy zase vstať?

Jedno múdre porekadlo hovorí, že hodina spánku pred polnocou nám dá rovnaké množstvo energie, ako dve hodiny spánku po polnoci. Vedci by s tým pravdepodobne nesúhlasili, no vyskúšajte si to sami. Ak pôjdete spať napríklad o deviatej, už o piatej sa zobudíte plní energie. Ak potiahnete do polnoci, vstanete možno o ôsmej, no nebudete tak oddýchnutí.

Sledovanie spánkových cyklov vám môže pomôcť, ak sa ešte len učíte zdravo spať. Plytký a hlboký spánok, REM spánok, ich pomer – toto všetko vám dokáže vyhodnotiť aj smart náramok spárovaný s aplikáciou vo vašom smartfóne.

Najdôležitejšie však nie sú výsledky z fitness hodiniek a náramkov, ale to, či dokážete počúvať vlastné telo. Spať a vstávať môžete chodiť aj „so sliepkami“. Už v praveku mali ľudia bioritmus nastavený podľa východu a západu Slnka – podobne, ako zvieratá. V zime potrebovali viac šetriť energiu, čomu prispôsobili aj svoje spacie návyky.

Čo vplýva na kvalitu spánku?

Vyvetraná miestnosť, stres počas dňa, stravovacie návyky, kvalita matraca, modré svetlo pred spaním. Faktorov je naozaj veľa, no je dobré, že takmer všetky dokážete ovplyvniť len jemnou zmenou vašich zvykov. Pred spaním si vyvetrajte, nepozerajte do mobilu, na večeru si dajte len ľahšie jedlo a uvidíte, že sa vyspíte oveľa lepšie.