Akú funkciu tvoria prehozy na manželskú posteľ?

Akú funkciu vlastne majú talianske, ale aj iné prehozy na manželskú posteľ? Okrem toho, že dokonale zmenia vašu spálňu na nepoznanie a dodajú jej nový šmrnc, dokážu ochrániť posteľ pred prachom, domácimi zvieratami a inými hrozbami znečistenia. Prečo by ste určite mali uvažovať nad použitím prehozu na posteľ?

prehoz

Prehozy na manželskú posteľ

Prehozy na manželskú posteľ sa vyrábajú z rôznych materiálov a v širokej škále prevedení. Ľahko zoženiete prehoz tenký ako záves, ale aj hrubý ako paplón. Prehozy sú jednofarebné, s motívmi, prešívané, ale dokonca aj sieťované. Do ktorého sa zamilujete a ktorý sa vám hodí k nábytku a zvyšku spálne, je len vec vášho vkusu.

Estetická funkcia

Prvou funkciou prehozov je tá estetická. Nemusíte sa však báť, že budete musieť každé ráno postieľať periny a presne šponovať prehoz tak, aby vaša spálňa vyzerala ako z katalógu. Prehozy sa dnes používajú aj v kombinácii s dekoračnými vankúšmi a vyzerajú skvele aj keď sú len tak pohodené a pokrčené na posteli.

Zakrývacia funkcia

V kontexte predchádzajúceho odstavcu dokáže prehoz skrášliť aj posteľ, ktorá nie je postlaná. Ak v rannom zhone len prehodíte cez posteľ prehoz a pár vankúšov, je posteľ uprataná. Prehoz dokonale zakryje vaše periny a v prípade, že sa k vám dostane neohlásená návšteva, (najmä v garsónkach a jednoizbových bytoch), nemusíte sa náhliť za upratovaním.

Zatepľovacia funkcia

Hrubšie prehozy si ľudia nechávajú na posteli ako dodatočnú prikrývku. Na manželskej posteli má každý svoj paplón a vankúše, no prehoz, ako najvyššia vrstva, zakrýva celú posteľ a zostáva na nej aj počas noci. Niektoré páry si zase najmä v lete zvykli používať ako prikrývky len tenký prehoz, podobne, ako sa s tým stretneme v mnohých dovolenkových destináciách.

Ochranná funkcia

Dobrý prehoz má však prvom rade chrániť vašu posteľ a periny. Ak žijete napríklad v spomínanej garsónke a posteľ vám slúži aj ako gauč či dokonca jedálenský stôl, váľate sa po nej počas dňa sami, s deťmi alebo so psom, určite oceníte, že špinavý prehoz večer len strhnete na zem a ľahnete si do čistých perín.