REM spánok: Čo to vlastne je a prečo je dôležitý?

O REM spánku ste už určite počuli. Viete však, čo táto skratka znamená, ako sa naše telo chová počas REM spánku, prečo je REM spánok dôležitý a čo všetko ho ovplyvňuje? Ak budete poznať REM fázu a vplyvy, ktoré majú na ňu dopad, váš spánok bude výrazne kvalitnejší.

REM-spanok

Čo je to REM spánok?

REM spánok sa niekedy označuje aj ako paradoxný spánok. REM je skratka anglického Rapid Eye Movement, čo v preklade znamená rýchly pohyb očí. Ak by ste sa pozerali na spiacu osobu, ktorá sa práve nachádza v REM fáze spánku, videli by ste, ako jej pod viečkami extrémne rýchlo svojvoľne kmitajú oči. REM je piata zo spánkových fáz, opakuje sa niekoľkokrát za noc a najsilnejšia je práve pred zobudením. Vznikajú počas nej rôzne sny.

Prečo je REM spánok dôležitý?

Počas REM fázy spánku už naše telo ani mysel príliš neodpočíva, práve naopak, pracuje na plné obrátky. Počas tejto fázy sa prenáša naša krátkodobá pamäť do dlhodobej pamäte. Ak vás niekto vyruší počas REM spánku, je dosť možné, že zabudnete napríklad dôležité učivo, ktoré ste sa predchádzajúci deň učili na skúšku.

Čo ovplyvňuje REM spánok?

Na kvalitu REM spánku vplýva aj kvalita vášho matraca. Ak spávate napríklad na pohovke alebo niekde na intráku na vyležanom matraci, zvážte aspoň kúpu vrchného matraca. Ak sa nechcete budiť dolámaní, zvážte výmenu vášho starého vankúša za kvalitný ortopedický vankúš. Najdôležitejšie však je, aby vás počas REM spánku nikto nezobudil.

Pozor na modré svetlo

Modré svetlo pred spaním neovplyvňuje len váš REM spánok, ale všetky fázy spánku. Aspoň hodinu pred spaním zabudnite na televízor, smartfón či na byt vysvietený jasným bielym svetlom, v ktorom je zastúpené modré spektrum. Vyvarujete sa tak zbytočnej tvorbe stresových hormónov. Váš spánok bude hlbší a odpočinok silnejší. 

Ako dlho by mal trvať REM spánok?

Dohromady by mal zaberať 20 až 25 % z celkovej doby spánku. Strieda sa s takzvanými NON-REM fázami spánku počas celej noci. S pribúdajúcim vekom sa podiel REM spánku počas noci zmenšuje a ľudia v starobe nemusia mať REM fázu spánku vôbec. Môže to byť jeden z dôvodov, ktorý vplýva aj na zhoršujúcu sa pamäť.