Myslite na zdravý spánok. Ako sa vyspať tak, aby ste boli ráno svieži?

Spánkom strávime až tretinu nášho života (a druhú tretinu prácou, pekne depresívne, však?) Na radostné chvíle s rodinou nám tak zostáva len jedna tretina nášho času. Vráťme sa však k spánku. Aby sme mohli prácu vykonávať zodpovedne a voľné chvíle si užívať naplno, musíme byť riadne odpočinutí. Zdravý spánok závisí od mnohých vecí, ktoré treba dodržať.

matrac-spánok

Zdravý spánok a čerstvý vzduch

Aby ste sa mohli poriadne vyspať, potrebujete vysokú koncentráciu kyslíku v miestnosti a relatívne nízku teplotu vzduchu. Verte alebo nie, ale skvele sa vyspíte aj v miestnosti, kde je len 10 stupňov nad nulou. Je pravda, že nevyvetraná miestnosť nás otupuje a napríklad aj v práci vo vydýchanej kancelárii sa nám chce spať, no nedostatok čerstvého vzduchu výrazne uberá z kvality spánku.

Modré svetlo je vašim nepriateľom

Trávite posledné minúty alebo desiatky minút pred spánkom v posteli nalepení na obrazovke vášho smartfónu? Alebo si pozriete štyri epizódy obľúbeného seriálu? Na mobiloch, notebookoch aj televízoroch sa dá dnes nastaviť filter modrého svetla a domáce svetlá sa dajú vybrať tak, aby obsahovali čo najmenej tohto spektra. Modré svetlo narúša spánkový biorytmus, vďaka čomu nielen že nemôžete zaspať, ale aj samotný spánok je menej kvalitný.

Pozor na stres, avšak fyzická únava je naopak vítaná

Keď sa premáhate a zostávate dlho hore, vaše telo začne produkovať stresový hormón kortizol. Ten dokáže udržať vašu hlavu v bdelom stave aj celé hodiny. Akákoľvek stresujúca situácia, akou môže byť hádka s blízkou osobou alebo nedostatok času na dokončenie povinností v práci, váš spánok zaručene znehodnotí. Ak si dobre zacvičíte alebo strávite deň fyzickou prácou, vaše hormóny vás odmenia dobrým pocitom a doprajú vám navyše pokojnú noc plnú hlbokého spánku. 

Ťažké jedlá na noc

Je dobré, ak nejdete spať s úplne prázdnym žalúdkom. Zvoľte však niečo ľahké alebo neutrálne. 10 rybích prstov a pol kila hranoliek naozaj nie je dobrou voľbou na večeru. Pohár horúceho mlieka alebo kakavka vás však zaručene uspí. Skúsiť môžete aj levanduľový čaj, ktorý pôsobí upokojujúco. Nevypite však priveľké množstvo, aby vás zase celú noc nebudil mechúr.

Kvalitný matrac pre dobrý spánok

Kvalitný spánok je hotová alchýmia, no za jeho veľkú časť je zodpovedný práve kvalitný matrac. Väčšina ľudí uprednostňuje mäkké matrace, no v skutočnosti sa nám lepšie spí na tých tvrdších. V posledných rokoch sa stali mimoriadne obľúbenými napríklad kokosové matrace, a to napríklad aj v prípade, kedy sú kombinované s pamäťovou penou. Výber matraca by ste rozhodne nemali nechať na náhodu a závisí od neho aj zdravotný stav vašej chrbtice. Doprajte si kvalitný spánok na novom a komfortnom matraci.