Čistenie matracov doma len za pár drobných. Ako na to?

Aj na matraci sa občas objaví niečo, čo nám na tvári pridá niekoľko nových vrások. Samozrejmosťou je, že prvý fľak od vína, nehoda domáceho miláčika alebo detská nevoľnosť sa prejavia na novom a drahom matraci hneď v ten deň, ako ho prinesieme z obchodu. Nezúfajte však. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu takúto nehodu odstrániť.

Čistenie matracov doma len za pár drobných. Ako na to?

Matrace – kedy potrebujú čistenie?

Matrace sú mimoriadne namáhaným vybavením našej domácnosti. Ležíme na nich v priemere 8 hodín denne, sú plné prachu, roztočov, potu a odumretej kože. Aj napriek tomu, že množstvo týchto nečistôt absorbuje posteľná plachta, matrac dostáva zabrať. Vo všeobecnosti sa odporúča matrace aspoň raz za mesiac dať na balkón či na terasu, poriadne vyprášiť a nechať vyvetrať a trošku „opáliť“ UV žiarením na slniečku, ktoré sa postará o mikroorganizmy.

Ako rýchlo vysušiť matrac?

Napríklad kokosové matrace sú veľmi náchylné na vlhkosť a mohli by ľahko splesnivieť. Ak sa vám do matracu dostala akákoľvek tekutina – a je jedno či to je čistá voda, víno alebo moč, je nevyhnutné ho okamžite vysušiť. Ak je na ňom plachta alebo poťah, zhoďte ho dolu. Samotný matrac by nemal dostať plnú dávku vlhkosti. Pomôžu vám dobre nasiakavé kuchynské utierky, ktoré rukou (alebo aj nohou) vtláčajte na mokré miesto. Vymieňajte ich dovtedy, dokým ešte niečo sajú. Následne miesto poriadne prefénujte, ale nie príliš teplým vzduchom.

Poťahy na matrace

Poťah na matrac býva väčšinou dosť hrubý, takmer cezeň neprejdú nečistoty a vlhkosť, pričom sa dá celý vyzliecť a následne oprať vo väčšej práčke. Výbornou pomôckou sú aj chrániče na matrac respektíve aj vrchné matrace. Práve vrchné matrace si ľudia najčastejšie kupujú napríklad na rozkladaciu pohovku, keď u nich spí návšteva. Rovnako však dokážu ochrániť aj váš hlavný matrac na manželskej posteli a predĺžiť tak jeho životnosť.

„Tepovanie“ matracov v domácnosti

Na tepovanie nepotrebujete žiadne zvláštne prípravky. Postačí vám len trocha sódy bikarbóny. Tú jednoducho nasypte na miesto, kde vznikol fľak, vmasírujte ju tam kefou s jemnými štetinami a následne povysávajte. Kefu môžete jemne navlhčiť, aby na seba sóda bikarbóna naviazala nečistoty a neželané pachy. Môžete pridať aj kvapku esenciálneho oleja, ktorý po sebe zanechá príjemnú vôňu.

Len suchý matrac je šťastný matrac

Nezabúdajte, že matracom vždy škodí vlhkosť. Preto sa snažte aj pri čistení čo najviac obmedziť vodu. Odporúčame používať spomínané poťahy, ktoré ochránia váš matrac vo väčšine prípadov a vždy sa dajú vyzliecť a oprať. V konečnom dôsledku, fľak na matraci vám vrásky robiť nemusí, vždy ho aj tak zakryjete novou, čistou a voňavou plachtou.