Rozdelenie matracov podľa zloženia a tvrdosti. Ktorý je pre vás najvhodnejší?

Na začiatku článku musíme úprimne napísať - NEDÁ sa presne povedať, pre koho je aký matrac určený a nie je to ani cieľom tohto článku. Radi vám však poradíme, ako postupovať pri výbere matraca a vybrali sme pre vás niekoľko typov matracov, ktoré v súčasnosti patria medzi tie najobľúbenejšie.

Matrace podľa materiálu a tvrdosti - aký si vybrať?

Matrace sú zodpovedné za naše zdravie

S výberom matraca by ste sa okrem predajcov matracov mali poradiť napríklad aj s lekárom, alergológom, fyzioterapeutom alebo fitness trénerom. Každý z týchto ľudí vám povie svoj názor a pozitíva aj negatíva jednotlivých typov matracov. Matrac by vám mal poskytovať vhodnú oporu počas celého spánku a ráno by ste sa mali prebudiť plní energie. Nevhodný matrac je ten, na ktorom dlhodobo pociťujete bolesti, ráno sa zobúdzate pravidelne unavený a neplní tak od základu svoju funkciu.

Matrace s pamäťovou penou

Poznáme klasické penové matrace, ale aj matrace s pamäťovou penou. Tento materiál je mimoriadne obľúbený najmä na výrobu vankúšov pre ľudí, ktorí majú nejaké bolesti a problémy pohybového aparátu. Matrac sa dokáže skvele prispôsobiť vašej postave a dopriať vám maximálny komfort počas celej noci. Pamäťová pena krásne obklopí vašu postavu.

Kokosové matrace

Kokosové matrace sú v posledných rokoch mimoriadne obľúbené najmä u ľudí, ktorí vyhľadávajú organické materiály. Rovnako obľúbené sú aj matrace s biopeny. Matrace z organických materiálov majú v sebe úplne inú energiu. Podobne, ako sa úplne inak vyspíte v lese na čerstvom vzduchu, aj prírodný matrac má úplne iný feeling a ráno sa zobudíte plní chuti do života. Matrace s kokosovou penou majú skvelé antialergické a antibakteriálne vlastnosti, čo bezpochyby oceníte.

Tvrdosť matracov

Toto je opäť kapitola sama o sebe. Mäkký matrac sa môže zdať ultra komfortný, ale ráno sa zobudíte dolámaní. Na tvrdom sa vám bude ležať horšie, ale lepšie podporí vašu chrbticu a zobudíte sa fit. Niektorí ľudia dokonca spia len na drevenej doske alebo hlinenej podlahe, dokonca aj v moderných krajinách. Náš názor je, že matrac by mal byť čo najtvrdší a všeobecne sa predávajú skôr stredne tvrdé až tvrdé matrace. 

Ďalšia ponuka materiálov

Existuje množstvo ďalších typov matracov, ktoré len čakajú na to, kedy si ich vyskúšate. Na odpis nie sú ani klasické pružinové matrace, ktoré sú opäť kombinované napríklad s pamäťovou penou alebo kokosovým vláknom a dokážu poskytnúť dokonalý komfort počas celej noci. Najdôležitejšie je však vaše zdravie, a ak sa vám na novom matraci nespí dobre, neváhajte ho v zákonom stanovenej lehote vymeniť.