Ako zmierniť príznaky alergie a vychutnať si tak kvalitný spánok?

Alergia je nenápadný škodca, ktorý má významný dopad na kvalitu života. Bežnými alergickými spúšťačmi sú peľ, pleseň, roztoče z domáceho prachu, chlpy alebo perie zvierat. Ale vedeli ste, že existujú alergické reakcie vyvolané matracmi, ktoré majú vplyv na kvalitu spánku? Zmena matraca či posteľnej bielizne môže prispieť k zmierneniu príznakov a k pohodlnejšiemu spánku.

alergia

Spálňa je jednou z najpoužívanejších izieb v dome. V skutočnosti by ste mali v posteli ideálne stráviť 8 hodín denne. Matrac, na ktorom spíte, môže vyvolať alergie, ako sú neustále kýchanie, svrbenie alebo slzenie očí, upchatý nos alebo kožné škvrny a vyrážky. Ideálnym spôsobom ako zaistiť lepší spánok s alergiami, je odstrániť v čo najväčšej možnej miere spúšťače zo svojej spálne. Či už ste alergický na peľ, domáce zvieratá alebo na roztoče z domáceho prachu. Nasledujúce tipy Vám pomôžu zmierniť príznaky a vychutnať si tak pokojnejší a lepší spánok.  

1. Vyčistite a prefiltrujte vzduch u Vás doma

Pre ľudí, ktorí trpia alergiami, astmou alebo rôznymi dýchacími problémami sú užitočné čističky vzduchu. Spoľahlivo pomáhajú odstrániť viditeľné aj neviditeľné častice a nečistoty v ovzduší. 

2. Sledujte vlhkosť

Zvlhčovač Vám pomôže odstrániť vlhkosť z Vašej spálne. Nezabudnite ho však pravidelne čistiť a vymieňať vodu, aby ste predišli plesniam. Dbajte na to, aby ste svoj domov príliš nezvlhčovali, pretože to vytvára ideálne podmienky pre rast plesní.

3. Okná v spálni majte zatvorené

Možno obľubujete spať pri otvorenom okne, no v tomto prípade majú alergény oveľa jednoduchší prístup do Vašej spálne. Preto je dôležité, aby okná v izbe zostali zatvorené. Uprednostnite záclony alebo rolety, ktoré sa ľahšie čistia. Žalúzie a nepriedušné závesy z hrubej tkaniny priťahujú prach a ťažšie sa udržujú v čistote.

4. Povedzte dobrú noc Vašim domácim miláčikom

Aj keď nie ste alergický na zvieratá, ale trpíte sezónnymi alergiami, nemali by ste dovoliť Vašim domácim miláčikom, aby spávali vo Vašej izbe. Alergény z vonkajšieho prostredia sa môžu držať na srsti zvierat. Vždy po prechádzke im dôkladne umyte labky a raz týždenne ich okúpte.

17571

5. Pravidelne čistite posteľnú bielizeň

Obliečky a prikrývky vymeňte najmenej raz za týždeň. Počas umývania ich ponorte na niekoľko minút do horúcej vody a potom 2-3 minúty ich oplachujte v studenej vode. Vysušte ich pomocou horúceho vzduchu v sušičke. 

6. Dodržiavajte spánkovú hygienu

Spánok je nevyhnutný pre regeneráciu celého organizmu. Dodržiavanie niekoľkých jednoduchých pravidiel prispieva k lepšiemu a kvalitnejšiemu spánku. Každý deň v týždni choďte spať v rovnakom čase. Svoju spálňu udržujte v chlade a tme. Pred spaním si dajte teplý kúpeľ. Uvoľní sa napätie, a keď sa z pokožky vyparuje horúca voda, Vaše telo sa ochladí a prirodzene sa cíti ospalo.

7. Vyberte si hypoalergénny matrac a posteľnú bielizeň

Kľúčovou príčinou spustenia alergií sú roztoče. Tie žijú v teplom a vlhkom prostredí, ako sú matrace, rozkladacie pohovky a vankúše. Ak máte veľmi citlivý imunitný systém alebo dlhodobo trpíte alergiou, vyberte si matrac, ktorý môže pomôcť pri znížení spúšťacích faktorov. Vyhľadajte matrace a plachty vyrobené z organických materiálov, ktoré sú prirodzene hypoalergénne.

NAJVHODNEJŠIE MATRACE PRE ALERGIKOV

Na trhu existuje mnoho matracov zložených z tkanín a materiálov odolných voči alergiám. Niektoré však zabraňujú alergiám lepšie ako iné – najmä pamäťové a latexové matrace.

  • Matrace z pamäťovej peny sa dokonale prispôsobia Vášmu telu a bránia vzniku preležanín. Pamäťová pena reaguje na teplo a tlak Vášho tela, a po zaťažení sa pomalý vráti späť do pôvodnej polohy. V hypoalergénnych matracoch z pamäťovej peny sa používajú iba prírodné materiály na odpudzovanie alergénov a roztočov. Vhodnou voľbou môže byť napríklad BIO penový matrac SKY DREAMSV pene sa nachádza najmenej 22 % ricínového oleja, ktorý je známy svojimi liečivými vlastnosťami. 
     
     
  • Latexové matrace, rovnako ako pamäťové, sa dokonale prispôsobia tvaru ľudského tela. Charakteristické sú vysokou pružnosťou a voľnou cirkuláciou vzduchu. Sú vyrobené z organických materiálov, takže sú prirodzene hypoalergénne a odolné voči roztočom a plesniam. Vyskúšajte napríklad kvalitný latexový matrac LAMIA.

Ak sa v noci nadmerne potíte, matrac z pamäťovej peny nemusí byť tou najlepšou voľbou, pretože má tendenciu „obaľovať“ telo. Vlhké a teplé prostredie poskytuje vhodné podmienky pre rast a rozmnožovanie mikroorganizmov. V tomto prípade by ste mali siahnuť po latexovom matraci. Ten má vysoké termoregulačné vlastnosti a poskytuje vysokú úroveň priedušnosti. Jedinečný materiál udržuje v zime teplo a v lete chlad.

Chranič matraca udržiava Vašu posteľ v dokonalej čistote aj pokiaľ sa počas horúcich letných nocí viac spotíte.  Sú praktické, ľahko sa čistia a predlžujú životnosť matraca. Je dôležité, aby bol nepremokavý – len tak zabránite preniknutiu vlhkosti a poškodeniu matraca.

Osoby trpiace alergiou by mali tiež používať hypoalergénne vankúše a posteľnú bielizeň. Latexové vankúše bránia vzniku vlhkosti. Obliečky na vankúše a prikrývky by mali byť vyrobené z materiálov, ktoré sú prirodzene priedušné. 100% bavlna, bambus, ľan alebo hodváb sú skvelou možnosťou.