Ako zmierniť príznaky alergie a vychutnať si tak kvalitný spánok?

Alergia je nenápadný škodca, ktorý má významný dopad na kvalitu života. Bežnými alergickými spúšťačmi sú peľ, pleseň, roztoče z domáceho prachu, chlpy alebo perie zvierat. Ale vedeli ste, že existujú alergické reakcie vyvolané matracmi, ktoré majú vplyv na kvalitu spánku? Zmena matraca či posteľnej bielizne môže prispieť k zmierneniu príznakov a k pohodlnejšiemu spánku.

alergia

Spálňa je jednou z najpoužívanejších izieb v dome. V skutočnosti by ste mali v posteli ideálne stráviť 8 hodín denne. Matrac, na ktorom spíte, môže vyvolať alergie, ako sú neustále kýchanie, svrbenie alebo slzenie očí, upchatý nos alebo kožné škvrny a vyrážky. Ideálnym spôsobom ako zaistiť lepší spánok s alergiami, je odstrániť v čo najväčšej možnej miere spúšťače zo svojej spálne. Či už ste alergický na peľ, domáce zvieratá alebo na roztoče z domáceho prachu. Nasledujúce tipy Vám pomôžu zmierniť príznaky a vychutnať si tak pokojnejší a lepší spánok.  

1. Vyčistite a prefiltrujte vzduch u Vás doma

Pre ľudí, ktorí trpia alergiami, astmou alebo rôznymi dýchacími problémami sú užitočné čističky vzduchu. Spoľahlivo pomáhajú odstrániť viditeľné aj neviditeľné častice a nečistoty v ovzduší. 

2. Sledujte vlhkosť

Zvlhčovač Vám pomôže odstrániť vlhkosť z Vašej spálne. Nezabudnite ho však pravidelne čistiť a vymieňať vodu, aby ste predišli plesniam. Dbajte na to, aby ste svoj domov príliš nezvlhčovali, pretože to vytvára ideálne podmienky pre rast plesní.

3. Okná v spálni majte zatvorené

Možno obľubujete spať pri otvorenom okne, no v tomto prípade majú alergény oveľa jednoduchší prístup do Vašej spálne. Preto je dôležité, aby okná v izbe zostali zatvorené. Uprednostnite záclony alebo rolety, ktoré sa ľahšie čistia. Žalúzie a nepriedušné závesy z hrubej tkaniny priťahujú prach a ťažšie sa udržujú v čistote.

4. Povedzte dobrú noc Vašim domácim miláčikom

Aj keď nie ste alergický na zvieratá, ale trpíte sezónnymi alergiami, nemali by ste dovoliť Vašim domácim miláčikom, aby spávali vo Vašej izbe. Alergény z vonkajšieho prostredia sa môžu držať na srsti zvierat. Vždy po prechádzke im dôkladne umyte labky a raz týždenne ich okúpte.

17571

5. Pravidelne čistite posteľnú bielizeň

Obliečky a prikrývky vymeňte najmenej raz za týždeň. Počas umývania ich ponorte na niekoľko minút do horúcej vody a potom 2-3 minúty ich oplachujte v studenej vode. Vysušte ich pomocou horúceho vzduchu v sušičke. 

6. Dodržiavajte spánkovú hygienu

Spánok je nevyhnutný pre regeneráciu celého organizmu. Dodržiavanie niekoľkých jednoduchých pravidiel prispieva k lepšiemu a kvalitnejšiemu spánku. Každý deň v týždni choďte spať v rovnakom čase. Svoju spálňu udržujte v chlade a tme. Pred spaním si dajte teplý kúpeľ. Uvoľní sa napätie, a keď sa z pokožky vyparuje horúca voda, Vaše telo sa ochladí a prirodzene sa cíti ospalo.

7. Vyberte si hypoalergénny matrac a posteľnú bielizeň

Kľúčovou príčinou spustenia alergií sú roztoče. Tie žijú v teplom a vlhkom prostredí, ako sú matrace, rozkladacie pohovky a vankúše. Ak máte veľmi citlivý imunitný systém alebo dlhodobo trpíte alergiou, vyberte si matrac, ktorý môže pomôcť pri znížení spúšťacích faktorov. Vyhľadajte matrace a plachty vyrobené z organických materiálov, ktoré sú prirodzene hypoalergénne.

NAJVHODNEJŠIE MATRACE PRE ALERGIKOV

Na trhu existuje mnoho matracov zložených z tkanín a materiálov odolných voči alergiám. Niektoré však zabraňujú alergiám lepšie ako iné – najmä pamäťové a latexové matrace.

  • Matrace z pamäťovej peny sa dokonale prispôsobia Vášmu telu a bránia vzniku preležanín. Pamäťová pena reaguje na teplo a tlak Vášho tela, a po zaťažení sa pomalý vráti späť do pôvodnej polohy. V hypoalergénnych matracoch z pamäťovej peny sa používajú iba prírodné materiály na odpudzovanie alergénov a roztočov. Vhodnou voľbou môže byť napríklad BIO penový matrac SKY DREAMSV pene sa nachádza najmenej 22 % ricínového oleja, ktorý je známy svojimi liečivými vlastnosťami. 
     
     
  • Latexové matrace, rovnako ako pamäťové, sa dokonale prispôsobia tvaru ľudského tela. Charakteristické sú vysokou pružnosťou a voľnou cirkuláciou vzduchu. Sú vyrobené z organických materiálov, takže sú prirodzene hypoalergénne a odolné voči roztočom a plesniam. Vyskúšajte napríklad kvalitný latexový matrac LAMIA.

Ak sa v noci nadmerne potíte, matrac z pamäťovej peny nemusí byť tou najlepšou voľbou, pretože má tendenciu „obaľovať“ telo. Vlhké a teplé prostredie poskytuje vhodné podmienky pre rast a rozmnožovanie mikroorganizmov. V tomto prípade by ste mali siahnuť po latexovom matraci. Ten má vysoké termoregulačné vlastnosti a poskytuje vysokú úroveň priedušnosti. Jedinečný materiál udržuje v zime teplo a v lete chlad.

Chranič matraca udržiava Vašu posteľ v dokonalej čistote aj pokiaľ sa počas horúcich letných nocí viac spotíte.  Sú praktické, ľahko sa čistia a predlžujú životnosť matraca. Je dôležité, aby bol nepremokavý – len tak zabránite preniknutiu vlhkosti a poškodeniu matraca.

Osoby trpiace alergiou by mali tiež používať hypoalergénne vankúše a posteľnú bielizeň. Latexové vankúše bránia vzniku vlhkosti. Obliečky na vankúše a prikrývky by mali byť vyrobené z materiálov, ktoré sú prirodzene priedušné. 100% bavlna, bambus, ľan alebo hodváb sú skvelou možnosťou.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie