Saténové a bavlnené posteľné obliečky. Aké sú ich výhody?

V posteľných obliečkach strávite podstatnú časť svojho života. Preto je mimoriadne dôležité, aby boli vyrobené z kvalitného materiálu, ktorý je príjemný na dotyk a poskytne vám maximálny komfort počas spánku. Dnes sa pozrieme na bavlnu a satén, povieme si niečo o týchto tkaninách a ukážeme si, ako si správne vybrať.

obliecky

Porovnanie posteľných obliečok

Bavlna je materiál, ktorý sa používa pri výrobe posteľných obliečok najčastejšie. Aj bavlna však môže mať rôzny pôvod a odlišnú kvalitu. V ponuke kamenných obchodov a e-shopov nájdete posteľné obliečky z rôznych materiálov a tkanín – bavlny, saténu, hodvábu, ale napríklad aj froté či plyšu. Pozrime sa spoločne na bavlnené a špeciálne aj na saténové obliečky.

Bavlnené obliečky

Bavlnené posteľné obliečky, najmä tie z BIO bavlny, skvele sajú pot a napriek tomu dokážu dýchať. Vďaka dobrej cirkulácii vzduchu sa človek počas spánku tak ľahko nespotí, vďaka vysokej savosti obliečky do seba nasiaknu pot a zbytky kože, čím ochránia váš matrac, paplón a podušku. Bavlna môže byť na dotyk chladivá, ale aj hrejivá.

Saténové obliečky

Ak nájdete na visačke posteľných obliečok nápis „100 % satén“, radšej ho vráťte do regálu, niečo tu totiž nesedí. Satén nie je materiál, ale v podstate väzba tkaniny či látky. Táto väzba má vysoký lesk, no vyrába sa z bavlny, ale napríklad aj z polyesteru. Pri výbere saténových obliečok hľadajte vždy 100 % bavlnu. Satén je oproti obyčajnej bavlne príjemnejší na dotyk, má hodvábny lesk a niekto by povedal, že je aj ľahší. 

Bavlnený satén

Konečne sa dostávame k tej najrozumnejšej voľbe pri výbere obliečok. Ako sme spomínali vyššie, saténová tkanina sa vyrába z rôznych materiálov, pokojne aj z polyesteru, a rozhodne nechcete spať v plastoch, však? Práve kvalitný bavlnený satén je savý, mäkký na dotyk, má dlhú životnosť a napriek tomu, že má hodvábny lesk, nešmýka sa. Ak teda hľadáte komfortné riešenie, bavlnený satén je váš kandidát číslo jedna.

Starostlivosť o obliečky

Saténové obliečky z pravej bavlny nepotrebujú oproti klasickým bavlneným obliečkam nejakú špeciálnu starostlivosť. Vo väčšine prípadov môžu ísť do práčky a dokonca aj do sušičky. Pozor si však dajte na maximálnu povolenú teplotu, pri ktorej sa môžu prať, a prípadne sa vyvarujte aj veľmi agresívnym pracím prostriedkom. Bavlna je však mimoriadne odolný materiál, a to aj v prípade saténovej väzby.