Dokáže matrac vyriešiť nespavosť u detí?

Premýšľali ste niekedy nad tým, že dieťa zle spí aj preto, že ho všetko tlačí, že ho škriabu posteľné obliečky, že sa potí zospodu, lebo matrac zle cirkuluje vzduch, alebo že ho tlačia pružiny? Ako matrace a obliečky vplývajú na nespavosť u detí? Pomôžeme vám usporiadať si rôzne príčiny, ktoré môžu byť zodpovedné za nekvalitný spánok vašich detí.

nespavost_deti

Nespavosť u detí

Nespavosť u detí môže mať rôzny pôvod. Stres, nevyvážená strava, ale aj strach z tmy či rôzne boliestky bruška môžu spôsobovať, že sa dieťa často budí, alebo že vôbec nedokáže zaspať. Nespavosť môžu spôsobovať aj zlé návyky pred spánkom – sledovanie obrazovky s modrým svetlom, ale aj pitie kofeinových nápojov či celkovo väčšieho množstva tekutín, ktoré malý detský mechúrik jednoducho nedokáže udržať počas celej noci.

Detské matrace

Aj detský matrac dokáže výrazne ovplyvniť spánok vašich ratolestí. Preležaný matrac, na ktorom sa dieťaťu môže deformovať chrbtica, alebo matrac plný prachu a roztočov by ste mali okamžite vyhodiť. Dieťa potrebuje nový, kvalitný, antialergický a v ideálnom prípade tvrdší matrac. Strávi na ňom predsa tretinu svojho dospievania a času, kedy sa mu vyvíja celá kostra. Rovnako by ste mali okamžite vyhodiť matrac, v ktorom sú už napríklad cítiť pružiny, ktoré môžu počas noci dieťa nepríjemne tlačiť. Matrac by mal mať aj správnu cirkuláciu vzduchu, aby sa dieťa zbytočne nepotilo.

Posteľ a rošt

Detská posteľ a rošt v nej by mali tiež mať isté vlastnosti, vďaka ktorým bude možné označiť spánok vašich ratolestí za „zdravý“. Ohrádka môže väčším deťom brániť napríklad si spustiť ruku dolu z postele. Rodičia často nechávajú deti spať aj v menšej posteli až do chvíle, kedy sa na nej už dieťa aj kvôli prednému a zadnému čelu nedokáže úplne vystrieť. Pri výbere roštu odporúčame staviť skôr na lamelové rošty, ktorým sa dá regulovať tvrdosť.

Posteľné obliečky

Posteľné obliečky pre vaše deti nakupujte od renomovaných výrobcov. Mali by byť vyrobené z kvalitného a jemného materiálu (ideálne z bavlny), aby dieťa nepríjemne neškriabali, a aby dobre absorbovali pot počas noci. Mimoriadne obľúbené a jemné sú saténové obliečky na vankúše aj prikrývky.

Správny spánok dieťaťa

Nespavosť dieťaťa môžu ovplyvňovať ešte dva faktory, ktoré však dokážete jednoducho zmeniť ešte dnes. Prvým je teplota v miestnosti, ktorá by nemala byť príliš vysoká. Ideálnych je vraj 18 stupňov. Druhým je čerstvý vzduch a čo najnižšia hladina CO2. Ak nemáte doma rekuperáciu, pred spaním poriadne vyvetrajte miestnosť, ktorá sa zároveň aj vychladí a spánok na vaše deti príde oveľa rýchlejšie.