Ako spať na anatomickom vankúši? Naučte sa ho používať

Anatomický vankúš je jedna z prvých vecí, ktorý dostanete po návšteve fyzioterapeuta s bolesťami chrbta či krku. Je to naozaj užitočná pomôcka, na ktorej sa vám však najmä počas prvej noci bude spať naozaj zle. Prečo je to tak? Pretože vám pomôže držať krčnú chrbticu na mieste, kde má byť, a to môže bolieť. Avšak, pamätajte si, že to, čo bolí, sa vám snaží pomôcť.

anatomickyvankus

Ako spať na anatomickom vankúši?

Vyskočená platnička je jedným z najčastejších dôvodov bolesti krčnej chrbtice alebo „krížov“. Po správnej diagnostike vám fyzioterapeut pravdepodobne predpíše elektroliečbu, cvičenie, masáže, obstreky, no môžete dostať aj špeciálny anatomický vankúš či ľadvinový pás. Takýto vankúš však bežne nájdete aj v ponuke e-shopov a obchodov s lôžkovinami. 

Nie všetky vankúše sú na spanie

Prečo sa vám na tom vankúši tak zle spí? Prečo je taký tvrdý, prečo na ňom neviete zaspať, nájsť si polohu, kde by vás niečo netlačilo a prečo sa ráno budíte tak ubolení? Na tieto otázky existujú dve odpovede. Buď vám vankúš naozaj pomáha držať chrbticu na správnom mieste a zabraňuje vám krútiť sa ako paragraf alebo jednoducho nie je určený na spánok.

Vankúše na oddych

Anatomické, respektíve ortopedické vankúše určené na oddych majú tvar akejsi skateboardovej rampy. Pri pohľade z profilu sú na začiatku hrubšie, o túto časť si opierate temeno hlavy. Nasleduje akási U-rampa, do ktorej zapadne vaša hlava. Nasleduje ďalší „kopček“, ktorý tvorí oporu pre krk a následne vankúš opäť klesá, aby uvoľnil miesto pre ramená a trup. Takýto vankúš je vhodný na oddych pri televízore či pre ležiacich pacientov.

Vankúše na cestovanie

Medzi anatomické vankúše sa radia aj takzvané podkovy, ktoré sú primárne určené na cestovanie – pri dlhých cestách autobusom, lietadlom alebo iným dopravným prostriedkom sa pravdepodobne nevyhnete spánku v sede, ktorý väčšinou končí naozaj neznesiteľnými bolesťami krku a hlavy. Vankúš v tvare podkovy udrží vašu hlavu a krk vo vzpriamenej pozícii, no nie je určený na spánok v ľahu.

Vankúše na spanie

Medzi anatomické respektíve ortopedické vankúše určené na spánok patrí klasický obdĺžnik, ktorý najčastejšie býva vyrobený z pamäťovej peny, alebo úplne obyčajný valec, ktorý si jednoducho vložíte pod krk, či už spíte na boku alebo na chrbte. Predtým, než svoje problémy s bolesťou krku, hlavy alebo chrbta budete chcieť riešiť špeciálnym vankúšom, vyskúšajte aj spánok úplne bez vankúša.