Trápi vás krčná chrbtica? Vyberte si kvalitný vankúš na spanie

Za bolesti krčnej chrbtice či krížov býva zodpovedných niekoľko vecí. Na jednej strane sedavé zamestnanie, na druhej strane fyzicky náročná práca, inokedy zase nesprávna poloha pri spánku. Ako vám môže kvalitný vankúš pomôcť s odstránením nepríjemnej bolesti?

vankuse_1

Kvalitný vankúš na spanie

Ak sa rozhodnete pri pretrvávajúcej bolesti chrbta, krku či inej časti tela navštíviť lekára, pravdepodobne ako prvú vec bude skúmať váš spánok. Pomocou vyšetrenia alebo RTG pravdepodobne odhalí vyskočenú platničku alebo iný problém vašej bolesti. Okrem liečby elektrošokmi či naordinovaným cvičením vám však dobrý lekár dá aj niekoľko rád ohľadom kvalitného spánku a daruje vám aj vankúš, ktorý vám s tým pomôže.

Valcové vankúše

Medzi najjednoduchšie ortopedické vankúše patria vankúše v tvare valca. Tie dokonale poskytnú oporu vášmu krku počas spánku na boku aj na chrbte. Sú teda určené priamo pod krk. Vaša hlava je takýmto vankúšom podopretá len minimálne a voľne dosadá na matrac za ním. Pri výbere valcového matraca je však dôležité zvoliť jeho správny priemer, aby vám hlava nevisela a aby nebol krk vytlačený príliš vysoko.

Vankúše z pamäťovej peny

Vankúše z pamäťovej peny majú často tvar klasického obdĺžnikového či štvorcového vankúša. Na rozdiel od klasického vankúša s pérovou alebo inou výplňou sa však pamäťová pena lepšie prispôsobí a udrží svoj tvar, vďaka čomu ponúkne vyšší komfort a tvrdosť, čo vyústi v lepšiu oporu krku a hlavy pri spaní.

Ergonomické vankúše

Špeciálne ergonomické vankúše bývajú rovnako vyrobené z pamäťovej peny. Pri pohľade z boku však pripomínajú akési esíčko. Prvá časť vankúša je nízko a poskytuje oporu trapézom. Následne sa vankúš dvíha do výšky pod krk, pričom následne opäť klesá a uvoľňuje miesto pre hlavu. Zakončený býva opäť stúpaním čím hlavu dokonale zafixuje. Funguje teda na princípe ako valcovitý matrac, respektíve dva valcové matrace za sebou.

Spánok bez vankúša

Množstvo odborníkov sa v poslednej dobe zhoduje na tom, že vankúš je len moderným prostriedkom, ktorý kvalitu spánku naopak zhoršuje a dodáva nám len akýsi falošný komfort výmenou za naše zdravie – podobne ako obuv. Ľudská noha je prispôsobená na chôdzu na boso a ľudské telo by malo spať na rovnej podložkea teda len na matraci. Pri bolestiach krčnej chrbtice to minimálne stojí za vyskúšanie.

Kvalitný matrac

Za kvalitu vášho spánku je zodpovedný aj samotný matrac, ktorý by mal byť dostatočne tvrdý. V našej ponuke nájdete kvalitné zdravotné matrace za bezkonkurenčné ceny. Vyberte si napríklad taštičkové matrace, latexové matrace či ďalšie matrace z našej ponuky a v prípade otázok nás neváhajte kontaktovať.