Páperové periny ešte nie sú out – spoznajte ich výhody

Páperové periny tvoria dôležitú súčasť našej histórie spánku a aj v roku 2021 sú stále v ponuke obchodov s paplónmi a vankúšmi. V článku sa spoločne pozrieme na výhody a nevýhody páperových perín, pre koho sú vhodné a aké majú vlastnosti v porovnaní s inými druhmi perín.

periny

Páperové periny

Pod pojmom páperové periny si väčšina ľudí predstaví staré a obrovské periny, aké sa dajú nájsť u starých rodičov vo vidieckych domčekoch. Moderné páperové periny s nimi nemajú naozaj spoločné absolútne nič okrem skvelých izolačných vlastností, ktoré poskytujú. Veľkostne sú na pohľad na nerozoznanie od iných moderných perín. Zmestia sa teda do posteľných obliečok štandardnej veľkosti.

Periny s dutým vláknom

Pre periny s dutým vláknom sa ľudia rozhodujú preto, že sú antilaerigcké. Nemáme voči týmto perinám žiadnu výčitku, no antialergické sú v dnešnej dobe aj páperové periny. Moderné perie je starostlivo vyberané a hygienické a všetky produkty z kvalitnejších radov sú vhodné aj pre alergikov, keďže v nich len ťažko nájdete roztoče. Alergia na samotné perie je veľmi raritná. 

Izolačné vlastnosti

Páperové periny nehrejú – majú však skvelé izolačné vlastnosti. Husie aj kačacie páperie a perie má v dnešnej dobe vysokú kvalitu, je zbavené kostrniek a sterilizované pri vysokej teplote. Aj po rokoch periny držia svoj tvar a izolačné vlastnosti. Ak ich raz za čas vyvetráte a pretrepete, budú vám spoľahlivo slúžiť.

Správanie vo vlhkosti

Perie a páperie by sa nemalo dostať do kontaktu s vlhkosťou, vtedy degraduje a stráca svoje izolačné vlastnosti, stáva sa živnou pôdou pre baktérie a roztoče a stráca svoje antialergické vlastnosti. Je to charakteristické pre páperové periny, ale aj spacáky, vankúše a ďalšie produkty. Po praní je vhodné ich nechať naozaj dobre presušiť. Pravidelné vetranie na balkóne či aspoň prevesenie periny cez stoličku v dobre vetranej izbe výrazne predĺži jej životnosť.

Ako je to s praním?

Kvalitný páperový paplón by mal byť vhodný aj na pranie v práčke. Väčšinou je teplotný limit niekde okolo 60 stupňov a neodporúča sa tieto paplóny sušiť v sušičke alebo používať veľmi agresívny prací prostriedok či bielidlo. Vždy sa však riaďte konkrétnymi pokynmi výrobcu periny, ktorú máte doma. Pokyny nájdete na lístku, ktorý je našitý priamo na perine.