Stop nehodám – nepremokavé plachty na posteľ

Nepríjemné mokré nehody dokážu nenávratne poškodiť náš matrac, a to najmä v prípade, ak si ich všimneme neskoro a nevyčistíme matrac okamžite. Pre takéto prípady však existujú rôzne možnosti ochrany matracov, respektíve celej postele. Samotné nepremokavé plachty sú jednou z možností.

nepremokava-plachta

Kedy treba chrániť posteľ?

Nepremokavé plachty sú nevyhnutné v prípadoch, kedy je posteľ naozaj vystavená akejkoľvek vlhkosti. Malé deti, domáci miláčikovia, popôrodná inkontinencia a inkontinencia seniorov  patria medzi najčastejšie príčiny, ktoré sú zodpovedné za zničený matrac, no na druhej strane sa dá pred nimi matrac jednoducho ochrániť práve vďaka použitiu vhodnej posteľnej plachty.

Nepremokavé plachty na posteľ

Existuje niekoľko typov nepremokavých plachiet na posteľ. Medzi najrozšírenejšie patria klasické gumové plachty, ktoré sú však veľmi nepríjemné na dotyk a človek by sa o ne lepil. Ich jedinou úlohou je ochrániť matrac pred drobnými nehodami, nedokážu však vsiaknuť žiadne väčšie množstvo tekutiny. Sú vhodné najmä pre malé deti a odporúča sa na ne navliecť aj klasickú príjemnú bavlnenú plachtu.

Kvalitnejšie nepremokavé plachty majú spodnú vrstvu nepremokavú a následne majú na sebe aspoň drobnú absorpčnú vrstvu. Tá slúži na to, aby zachytila aj väčšie množstvo tekutiny, a aby sa spiaci človek neprebudil mokrý. Takéto plachty fungujú na podobnom princípe, ako plienky.

Nepremokavé chrániče

Vynikajúcim riešením pre ochranu matraca sú vrchné chrániče matracov, ktoré sú priamo určené na ochranu pred vodou. Existuje aj možnosť zakúpenia nepremokavého obalu na matrac, do ktorého celý matrac zazipsujete. Maximálnu ochranu matracu získate kombináciou týchto dvoch riešení. S chráničom na matrac sa oveľa jednoduchšie manipuluje, dá sa vymeniť za pár sekúnd a môžete ho pohodlne prať aj každý deň.

Plienkové podložky

Alternatívou k nepremokavým plachtám sú prebaľovacie jednorazové plienkové podložky, ktoré vám zabezpečia suchú posteľ a dokážu absorbovať veľké množstvo tekutiny. Nie sú finančne nákladné a môžete ich vymienať každý deň, čo zabezpečí maximálny komfort a vysoký hygienický štandard. Táto metóda sa používa aj v mnohých domovoch pre seniorov.

Čo ak sa stala nehoda?

V prípade, že sa váš matrac stal účastníkom nejakej nehody, nie je ešte všetko stratené. Dôležitá je rýchla reakcia, pri ktorej matrac dôkladne vyčistíte, vydezinfikujete a vysušíte. O tom, ako správne vyčistiť matrac, sme pre vás písali v predchádzajúcom článku. Naučte sa, ako vyčistiť matrac aj bez kupovania drahých prostriedkov.