Aká je v skutočnosti životnosť matracov?

Niektorí ľudia si kúpia nový matrac jeden alebo dvakrát za život, niekto vymieňa matrac pravidelne každé dva roky. Ako je to skutočne so životnosťou matracov, čo všetko na ňu vplýva a kedy prichádza ten čas, keď je treba matrac už naozaj bezodkladne vymeniť? Všetko sa dozviete v našom článku.

zivotnost-matraca

Životnosť matracov

Svet reklamy a biznisu je neúprosný. Málokedy nájdete dostatočné množstvo informácií o tom, ako sa starať o matrac a predĺžiť jeho životnosť. Tá sa primárne odvíja od kvality matraca a aj od toho, ako často a koľko hodín sa na nich spí.

Mechanická a hygienická životnosť matracov

To, ako sa správate k vášmu matracu, má výrazný vplyv na jeho hygienickú životnosť. Matrac plný potu, roztočov, kožných buniek, prachu a baktérií už pravdepodobne nikdy nedostanete do pôvodného stavu a spánok na takomto matraci sa rozhodne nedá označovať ako zdravý. Preto je potrebné matrac dôkladne chrániť napríklad hrubým prateľným poťahom na matrac. Na ochranu pred nehodou poslúži skvele chránič matracu.

Mechanická životnosť sa odvíja práve od spomínanej pravidelnosti používania matracov. Takáto životnosť je rozdielna pri rôznych materiáloch. Taštičkové matrace vydržia v rovnakom stave aj 10 rokov, pričom penový matrac sa dá vyležať. Opäť je rozdiel, či na matraci spí dvakrát do týždňa 70 kilová osoba, alebo každý deň 8 hodín 100 kilová osoba. 

Vetranie a čistenie matracov

Aby ste čo najviac predĺžili hygienickú životnosť vášho matraca, je potrebné dopriať mu pravidelnú údržbu. Poťah matracu dokážu zachytiť veľké množstvo potu, nečistôt a kožných buniek. Je však potrebné pravidelne ho prať. Vždy, keď periete poťah na matrac, nechajte telo matraca vyvetrať. Keď nemáte možnosť dať ho na terasu alebo na balkón, urobte tak aspoň pri otvorenom okne dokorán.

Otáčanie matracov

Jednoduchým spôsobom, ako predĺžiť mechanickú životnosť matracu, je pravidelne ho otáčať podľa pokynov výrobcu. Matrace sa môžu otáčať po horizontálnej osi (vymeniť časť pod hlavou za časť pod nohami), ale v niektorých prípadoch aj po tej vertikálnej. V prípade obojstranných matracov s rôznou tvrdosťou oboch strán si tak môžete matrac otočiť aj každý večer podľa toho, či máte chuť na tvrdší, alebo naopak na mäkší matrac.

Kvalita roštu, tvrdosť a opotrebenie matracov

Na životnosť vášho matracu vplýva aj kvalita roštu. Pri výbere roštu alebo dosky pod matrac nešetrite, nakoľko rošt rovnako výrazne vplýva aj na kvalitu vášho spánku. Mechanicky opotrebovaný matrac spoznáte ľahko – výrazne sa zmení jeho tvrdosť, prepadáva sa, najčastejšie pod zadkom, ráno sa budíte dolámaní a večer nedokážete nájsť polohu, v ktorej by sa vám dobre spalo. Vtedy je už naozaj čas na výber nového matracu.