Ako naučiť ročné dieťa spať v postieľke?

Detské spánkové návyky a cykly sú individuálne a hneď na začiatok tohto článku by sme radi upozornili, že nejde o vytvorenie nejakého odborného a univerzálneho návodu, ktorý bude fungovať v každej rodine. Ide skôr o niekoľko zozbieraných tipov a trikov, ktoré môžete vyskúšať sami v prípade, že vaše dieťa spí s vami v manželskej posteli a vy by ste boli radi, keby sa už presunulo do vlastnej postieľky.

postielka

Ako naučiť ročné dieťa, aby spalo v postieľke?

Najlepší vek, v ktorom môžete dieťa začať učiť spať samé v postieľke, je vek do jedného roka. Podobne ako so všetkým ostatným, aj tu platí jedno pravidlo. Čím skôr začnete, tým lepšie. Deti si veľmi rýchlo vytvárajú zvyky, ktoré je následne veľmi ťažké ich odučiť. Ak začnete s učením spánku v postieľke hneď od narodenia, nemusíte to riešiť neskôr. Pri nočnom vstávaní a dojčení však mamička musí vždy vstať a ísť k postieľke, čo je zase nevýhoda oproti stavu, kedy bábätko leží rovno vedľa nej. Každý prístup má svoje klady a zápory. 

Drobné zmeny návykov

Počítajme teda s tým, že dieťa spí s vami a chcete to zmeniť. Prvoradé je naučiť ho v postieľke zaspávať. Najprv môžete postieľku len prisunúť bližšie k posteli. Druhú noc môžete dieťa pred spaním do postieľky uložiť, aby sa tam 10 minút hralo, kým sa napríklad prezlečiete do pyžama. Ďalšiu noc môžete dieťaťu začať hovoriť, aby si tam ľažkalo a vy môžete zatiaľ ležať v jeho tesnej blízkosti na manželskej posteli. Takýmito malými krokmi sa postupne dopracujete až k vytúženému cieľu.

Prvé dni to bez kriku nepôjde

V predchádzajúcom odseku to znelo jednoducho, však? Realita však bude iná a bez detského plaču to nepôjde. „Nechať dieťa vyplakať“ je princíp, ktorý už odsúdilo veľké množstvo psychológov. Plač však môže byť aj váš pomocník. Dieťa však musí vedieť, že na jeho volanie odpoviete. Prvý raz ho nechajte plakať minútu. Ďalší raz dve minúty a čas neustále predlžujte. Dieťa pochopí, že sa nič nedeje, že je v bezpečí a že prídete, keď vás volá. Akonáhle sa s postieľkou „zmieri“ plač veľmi rýchlo zmizne. 

Koľko trvá celý proces?

Dĺžka trvania je opäť veľmi individuálna. Môže to trvať 3 dni, ale aj mesiac. Dôležité je, aby ste dieťa zbytočne nestresovali a dali mu vždy dostatok času na adaptáciu. Podobný prístup lekári odporúčajú aj v prípade odstavovania detí od dojčenia, či pri následnom presune detskej postieľky do vlastnej izbičky. 

Malé tipy na záver

Nechajte to na oteckov. Matky sú predsa len citlivejšie a deti už v takomto útlom veku berú otcov ako trochu väčšiu autoritu. Keď dieťa neuposlúchne mamičku, ktorá mu už 5-krát povedala, aby si ľahlo a skúsilo zaspať, pošlite do spálne tatina a uvidíte, ako rýchlo zostane v spálni ticho.