Ako vybrať matrac pre dieťa?

Potrebujete poradiť ako vybrať ten správny detský matrac pre svoje dieťa. Tak ako nám dospelým vyhovujú rôzne typy matracov, aj deti majú rôzne nároky. Detský matrac však vo väčšine prípadov ľahko a rýchlo vyberiete podľa veku. Iné potreby a nároky na detský matrac sú kladené pri bábätkách, škôlkaroch a školákoch, či teenegeroch.

Ako vybrať matrac pre bábätká a malé deti (0 - 3 roky)

Čakáte bábätko a do kompletnej výbavičky vám chýba už len detský matrac do postieľky?

Bábätká a deti do 3 rokov prespia veľkú časť dňa a práve spánok je jedným z kľúčových okamihov, kedy sa ich kostrový a svalový systém regeneruje. Už bábätko potrebuje na spanie pevný matrac, ktorý mu umožní ľahko a správne dýchať. Zároveň je potrebné, aby bol detský matrac pre bábätko dostatočne flexibilný a prispôsoboval sa detskej stavbe tela už od narodenia. Mali by ste sa vyhnúť najmä veľmi mäkkým detským matracom, tie sú pre deti vyslovene nevhodné a určite ich nepoužívajte na každodenné spanie. Zvýšenú pozornosť pri výbere detského matraca pre bábätko venujte aj hygiene. Detský matrac by mal mať odzipsovateľný poťah, ktorý sa jednoduchšie perie, udržiava a stará sa o hygienickejšie prostredie okolo dieťatka. Pravidelné pranie poťahu odstraňuje z matraca roztoče, alergény a znižuje riziko, že sa vaše dieťatko bude v budpcnosti trápiť s alergiami, astmou a dýchacím ťažkostiami. Praktickou pomôckou sú aj matracové chrániče, vďaka ktorým budete musieť matrac čistiť menej často. Odporúčame najmä matracové chrániče z bavlny, ktorá výborne nasáva vlhkosť a je príjemná na dotyk.

Odporúčané matrace sú:
kokos/molitán
kokos/kokos
pohánka/kokos
taštičkový matrac

Ako vybrať matrac pre školákov a škôlkarov (deti 3 - 13 rokov)

Viete si predstaviť, ako by ste sa cítili, ak by ste sa kvôli zlému spánku každé ráno budili dolámaní a mrzutí? Vo veku 3 - 13 rokov má už spravidla každé dieťa svoju prvú ozajstnú detskú posteľ. A nemali by ste zabúdať ani na to, aký matrac do nej umiestnite.

Deťom v tomto veku ešte postačí tzv. základný matrac, ktorý má nižšiu nosnosť, je lacnejší a má nižšiu výšku, ktorá umožňuje umiestnenie detskej bariérky. Predstaviť si pod ním môžete prakticky každý detský matrac z nášho e-shopu, ktorý vám vyhovuje rozmerovo. Podľa veku dieťaťa sa však už radšej vyhnite najlacnejším matracom, ktoré majú nižšiu nosnosť a primárne sú určené pre najmenjšie deti a do detskej postieľky, inak by došlo k rýchlemu opotrebovaniu. Pri výbere matraca pre deti vo veku 3 - 13 rokov sa tiež ešte radšej vyhnite zónovým matracom, ktoré sú dizajnované pre výšku a telesnú stavbu dospelej postavy a malému školákovi by vôbec neprospeli. Deti v tomto veku ešte stále intenzívne rastú, matrac by mal byť preto podľa odporúčania pediatrov stredne tvrdé až tvrdšie detské matrace. Dobrou voľbou sú jednoduchšie penové či pružinové detské matrace z viacerých vrstiev. Dbajte na vzdušnosť pri skladbe matraca, ktorá nám zabezpečí hygienu. Pre alergikov alebo deti s dýchacími či kožnými problémami sú vhodné najmä hypoalergénne matrace, napr. s pohánkou resp. kokosovou doskou. Veľkým plusom je snímateľný a prateľný poťah, ku ktorému pri menších deťoch môžete dokúpiť aj matracový chránič.

Aj pri detských matracoch platí, že kvalitné materiály a vyhotovenie majú vyššiu cenu. Lacný detský matrac môže byť skvelým a rýchlym riešením, no opotrebuje sa rýchlejšie ako drahší a kvalitnejší detský matrac. Dieťa je však stále vo vývoji a faktom je tiež, že po 10-tich rokoch by sme mali matrac z hygienického hľadiska vymeniť.

Odporúčané matrace:
PUR pena
Kokos
Kokos/Kokos
Alonso
Advik
Novium
Pokiaľ kupujete matrac do poschodovej postele, dobrá voľba sú aj cenovo zvýhodnené sety matracov 1 + 1, medzi ktorými nájdete aj detské matrace.

 

Ako vybrať matrac pre teenegera (deti 13+ rokov)


Niekedy sa nestačíme diviť, ako rýchlo deti rastú. Dieťaťu po dosiahnutí veku 13 rokov a vstupe do nových teenagerských čias už vyberte matrac podľa stavby a váhy tela. Bude mu dokonalo slúžiť v ďalšej etape jeho života. 
Aj naďalej sa však kostrový a svalový aparát vášho teenegera prudko rozvíja a výber matraca preto nepodceňujte.Vhodné sú najmä pružinové aj penové matrace, no dobrá voľbou je prakticky ktorýkoľvek moderný a kvalitný matrac z ponuky pre dospelých. Teenegerovi už s pokojný svedomím môžete kúpiť aj zónový matrac, ktorý je pre jeho mladších súrodencov nevhodný. Snímateľný a prateľný poťah je veľkým plusom.

Aj tu však platí pravidlo, že kvalitnejšie a matrace si vyžadujú vyššiu investíciu. 

Odporúčané matrace sú: všetky z kategórie pre dospelých

Táto stránka používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tejto stránky s tým súhlasíte. Viac informácií