Materiály a funkčné vlastnosti našich matracov

Vedeli ste, že zdravotné matrace, aké máme dnes sú šikovným ľudským vynálezom a pred pár storočiami by vám aj tie najjednoduchšie matrace závideli? V minulosti bolo mäkké a pohodlné miesto na spánok výsadou. Namiesto matracov ľudia využívali kožušinu ulovenej zveri, či výplň z kukurice, slamy či sena, ktorá sa každoročne vymieňala. Revolúcia v spánku prišla až s prvými pružinovými matracmi spevnenými lankom. A nebude to ani 100 rokov, odkedy ľudstvo pre svoj spánok prvýkrát použilo penovú výplň z polyuretánu. Vtedy sa začal písať príbeh moderných matracov, aké si môžete kúpiť dnes.

Táto revolúcia priniesla pohodlnejší a kvalitnejší spánok do nášho každodenného života. Aj keď išlo o prelomový krok, materiály na výrobu matracov museli prejsť ešte obrovskú cestu plnú inovovania, vylepšovania, testovania a prispôsobovania ľudským potrebám. Novodobé zdravotné matrace, aké poznáme dnes, prišli do našich spální vďaka materiálom, ktoré si už dokážu udržať tvarovú stálosť a majú dlhú životnosť. Na zahodenie nie je ani fakt, že narozdiel od jednoduchých riešení, ktoré kedysi ponúkala príroda, už nemusíte každú sezónu nahrádzať výplň novou. :) Príjemnou a zdraviu maximálne prospešnou sa stala aj s tým spojená zdravotná nezávadnosťa vhodnosť aj pre alergikov, či ľudí s rôznymi zdravotnými problémami.

Syntetické látky dokázalo ľudstvo využiť vo svoj prospech a vytvoriť z nich antialergické matrace, ktoré sa prispôsobujú anatómii ľudského tela a povýšili vlastnosti svojich prírodných predchodcov na ešte vyššiu úroveň. Prírodné materiály sa však aj naďalej pri výrobe matracov využívajú. Príkladom je popoulárna kokosová vrstva, ktorá poskytuje matracom pevnosť, pružnosť a udržiava tvar matraca. Zároveň však umožňuje toľko potrebnú voľnú cirkuláciu vzduchu a perfektné vetranie vo vnútri matraca. Podobné vlastnosti sa výrobcom matracov podarilo dosiahnuť aj úpravou syntetických pien, ktoré sa v matracoch dnes využívajú. Moderné penové matrace preto majú dnes perforovanie, či priedušnú štruktúru, ktorá umožňuje efektívne odvádzanie potu, tepla a vlhkosti, ktoré ľudské telo počas spánku produkuje. Práve táto priedušnosť je základom zdravotnej nezávadnosti a pohodlného spánku. Dobrá cirkulácia vzduchu v matraci pritom neumožňuje rozvoj mikroorganizmov, plesní, či roztočov, ktoré sú príčinou mnohých alergických reakcií a zdravotných problémov. 

ako-vybrat-matrac-material

Pre naše zdravie a plnohodnotný spánok je však dôležitý aj stupeň opory, ktorý dáva matrac nášmu pohybovému aparátu. Pravdepodobne nik z nás by sa dobre nevyspal na drevenej doske z tvrdého dreva. Aj preto sa osobitný dôraz kladie na pevnosť, pružnosť a ohybnosťmateriálu použitého na výrobu matracov. Moderné matrace z biopeny, latexové matrace, moderné taštičkové matrace či matrace s pamäťovou penou sa vedia prispôsobiť prirodzenej stavbe ľudského tela, či v rôznej miere vytvárať protitlak, ktorý navodzuje pocit pevného, no nie tvrdého miesta na spanie. 

Kvalitné matrace sú preto vyrábané z rôznych vrstiev. Každá z nich má svoje špecifické vlastnosti, ktoré formulujú výslednú tvrdosť, mäkkosť a pohodlnosť matraca (jednotlivé vlastnosti nájdete v tabuľke nižšie a viac si o nich môžete prečítať aj v článku o vrstvách, ktoré tvoria zdravotné matrace). Ich kombinovaním a vzájomným pôsobením jedna vrstva zlepšuje vlastnosti druhej. Spoločne tak tvoria súhru, ktorá bránia rýchlemu opotrebovaniu matraca, či pocitu, že ležíte priamo na pružinách. Takisto dokážu utlmiť vibrácie, ktoré vytvára každý pohyb tela po matraci a ktoré môžu narúšať váš nočný spánok. Kombinovaním rôznych vlastností materiálov vznikli aj zónové matrace poskytujúce rôznych stupeň opory pre rôzne časti vášho tela a ešte viac tak zlepšujú kvalitu vášho spánku. 

materialove_vlastnosti

 

Zónový matrac patrí k najšikovnejším nápadom, ktoré výrobcovia matracov priniesli. Tento zdravotný matrac zväčša tvorí vysokokvalitná penová výplň, ktorá rešpektuje prirodzený tvar ľudského tela. Je preto skvelou voľbou pre spáčov na boku.

Zónový matrac je konštrukčne stavaný tak, aby sa prispôsobil rôznemu tlaku, ktorý je pri spánku vyvíjaný v ramenách, v páse, či v bedrovej časti na panvu a váhonosné kĺby. Oproti klasickým zdravotným matracom ho odlišuje to, že jednotlivé vrstvy obvykle nie sú vyrábané z jedného celku, ale anatomicky navrhnuté a vyrobené z materiálov s rôznou tvrdosťou a vlastnosťami. Vášmu telu tak poskytujú ideálnu oporu, mäkkosť na správnych miestach. Výsledkom je zdravý a pohodlný spánok.

1. Zóna (hlava) - zlepšuje krvný obeh a zabraňuje bolestiam hlavy
2. Zóna (plecia) - uvoľňuje chrbtové svalstvo
3. Zóna (hrudná chrbtica) - napomáha ideálnej polohe tela pri spánku
4. Zóna (panva) - narovnáva panvu do správnej polohy
5. Zóna (stehná) - uvoľňuje napätie z veľkých svalových skupín okolo stehenných svalov a kolien
6. Zóna (lýtka) - podporuje zdravý krvný obeh
7. Zóna (chodidlá) - prispieva k zlepšeniu krvného obehu a celkovému uvoľneniu tela

Jednotlivé zóny sú navrhnuté tak, aby počas spánku vytvárali adekvátny protitlak, stupeň opory, tvrdosť a mäkkosť ruka v ruke so zaťažením, ktoré na jednotlivé kĺby vytvára prirodzená stavba ľudského tela, a tak zaručili maximálne pohodlie pri spánku.
Zónový matrac je prispôsobený veľkosti a váhe dospelého človeka. Vzhľadom na výšku postavy, pre ktorú je zhotovený, nie je zónový matrac vhodný pre deti (detské matrace nájdete tu).